| RAY a întrebat:

Cate kg ai slabit cel mai mult? Cum ai reusit?

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Toata viata am fost undeva la 80-85 kg la 1.85m
Acum ceva timp intr-o perioada de aproximativ 2 ani am pus pe mine usor usor pana am ajuns la 116...
In urmatorii 2 ani am dat jos 30 kg... cum, nu stiu, nu am facut nimic deosebit.

Desi sunt un om activ, fac sport, mananc sanatos, nu ma neglijez, banuiesc ca stresul de la munca a fost cauza.

| doctorandus a răspuns:

Cele mai bune rezultate ai cand slabesti lent, sub 5 kg/an. Asta daca nu esti super-obez.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Si cand ai nevoie urgenta de slabire?

| Freya1 a răspuns:

10 kg intr-o luna si ceva da pe baza de stres.

| RAY explică (pentru Freya1):

Ai pus la loc?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Maxim 3 cred da in jumate de an de nu mai bine

| RAY explică (pentru Freya1):

Oare ce ar putea determina mentinerea greutati?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa mananci cumpatat.
3 mese pe zi, mai multe legume decat carne si grasimi, dulciuri decat o data pe saptamana cu limite, fara fast food si cipsuri, fara bauturi carbogazoase.
Eu spre exemplu nu mai beau sucuri de mult ci apa plata.Mai beau apa minerala la 2 saptamani ca aia imi place da putin nu mult. Dulciuri nu mananc mai de loc decat cand trebuie sa imi vina ciclu ca am pofta da si atunci o bucata de ciocolata de casa sau un corn cu ciocolata.Nu mananc carne grasa sau mancare unsa ca ma doare stomacu oricum de la ea.Imi limitez si painea, imi iau spre exemplu o felie de paine la un bol de mancare si intind pe ea pana termin.Imi "numar" mancarea cum s-ar zice mereu si m-am obisnuit sa mananc cat mi-am propus chiar daca imi pune cineva cu o bucata de ceva in plus nu o mananc.
La mine problema sunt cipsurile, cand ma apuc de ele ma ingras.Dar acum mai trebuie si controale si analize sa vezi daca nu ai probleme de sanatate din cauza carora te ingrasi sau ai pofta crescuta de mancare.

| Hammurabi a răspuns:

8 kg.
De la 82 la 74 kg în aproximativ 1 lună.
S-a întâmplat cănd am renunțat la Pepsi şi Cola sau alte băuturi carbogazoase.

| RainmakerX a răspuns:

De la 84 am slabit la 72 dar acum (dupa un an) am 75 din cauza programului meu din care cam lipseste sportul.

Sincer nici nu am simtit cand am slabit. Pur si simplu am renuntat la gustarile dintre mese si gustarile de noapte (obisnuiam sa ma joc pe calculator noaptea si sa rontai diverse - crackers, chipsuri).

Am facut si exercitii bodyweight dar nu ceva exagerat, vreo 15-20 de min pe zi fara week-end.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am slabit mai mult sau mai putin.
Prin cafele negre si multa hidratare aka intermittent fasting (post intermediar)

Dacã nu slabesti poate e dereglat apetitul. Unii nu rezisa nici cateva ore fara sa bagã ceva in gurã, e si dependenta de mâncare in zilele noastre.

| DeathOfDreams a răspuns:

Aproape 10 kg într-o lună, aproximativ.

Eram constant în deficiență calorică+ stres.
Toată lumea îmi spunea c-am slăbit prea mult într-un timp prea scurt și că voi pune la loc. Surpriză, n-am pus la loc.

Dar asta probabil fiindcă nu mănânc junk și nici nu beau sucuri acidulate. De fel, mănânc destul de puțin și mă îndrept mai mult spre mâncare sănătoasă.

| solo123 a răspuns:

10 kg in aproximativ 3 luni. Pur si simplu am mancat mai putin. Nu e niciun secret (sport, diete).