| ALM2000RO a întrebat:

Câte sinagogi există în România? Câte dintre acestea sunt funcționale (utilizate fie ca muzee, fie pentru slujbe de către comunitatea evreiască, fie în alte scopuri) și câte în paragină? Există undeva o evidență a tuturor acestora (la vreo instituție a statului)?
Dacă da, care sunt criteriile după care sunt clasificate clădirile respective?
Întreb din curiozitate. Doresc răspunsuri civilizate, serioase și documentate!

Răspuns Câştigător
| Valentinaldoilea a răspuns:

Exista (inca) foarte multe. Multe in paragina sau doar in conservare.
O sinagoga muzeu am vazut in Oradea. Tot acolo mai sunt doua care se viziteaza. In una nu se fac slujbe. In cea de-a treia nu stiu sigur dar parca am inteles ca se fac.
In Timisoara una renovata (inca nu am vazut-o de cand e gata) si alta, cea mai frumoasa, inchisa si in ruina undeva in Fabric. Am avut sansa unor geamuri deschise si i-am vazut partial interiorul.
In Targu Mures este una in care se fac slujbe dar se poate si vizita ca muzeu. Una mai veche si mai mare a fost instrainata cu multi ani in urma si acum acolo e o firma.
In Satu Mare sunt doua (chiar alaturate) dar ambele inchise.
La fel una in Orastie.
Una care se viziteaza, in Dej. In Gherla o poti vedea daca suni la un numar afisat la poarta.
Si in Pitesti este una unde se fac slujbe, dar vizitarea e permisa doar in Weekend.
Ti-am scris despre cele pe care le-am vazut (nici nu stiu daca mi le-am amintit pe toate) dar sunt mult mai multe.
Mai sunt multe (dar mai mici) prin Moldova, ca pe acolo erau cei mai multi evrei. Nu cunosc strea lor. Si tot acolo ar fi si cele mai vechi. Comunitatea evreiasca nu mai este mare, de aia se permite vizitarea. Sa scoata un ban pentru intretinere.
O evidenta a lor probabil gasesti la Federația Comunităților Evreiești.

| ALM2000RO explică (pentru Valentinaldoilea):

Mulțumesc frumos pentru că ți-ai făcut timp să-mi răspunzi de-o manieră complexă și detaliată!
Adaug că sunt mai două și la mine în Cluj-Napoca, dintre care doar una e funcțională și unde se țin slujbe (pe strada Horea cum mergi spre Gară, dacă cunoști orașul) și una pe Croitorilor colț cu Piața Mihai Viteazu, unde funcționează Institutul de Studii Ebraice al UBB.
Chiar sunt curios să aflu mai multe detalii despre sinagogile din Moldova mai ales, voi scrie Federației Comunităților Evreiești.
Ai fundiță happy

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru ALM2000RO):

Evident, am mai uitat din ele. Pe cea de pe Horea din Cluj o stiu si am vrut sa o vad. Dar nu am reusit. De cealalta nu stiam.
Multumesc pentru fundita. Eu ti-am raspuns cu drag, ca sa ajut.

| ALM2000RO explică (pentru Valentinaldoilea):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Sinagogi_din_Cluj-Napoca
Sunt 4 sinagogi la mine în oraș, de două sincer habar nu aveam că sunt sinagogi, deși treceam des pe lângă una din ele pe stradă. De a 4-a nu știam deloc nici că există, că nu prea treceam prin zona aceea s-o văd. Oricum, numai una funcționează ca sinagogă.