| anonim_4396 a întrebat:

Cati bani v-ar trebui lunar pentru un trai confortabil la batranete? Ma refer mai ales la un minim confortabil pentru cele necesare: mancare, utilitati, medicamente, o eventuala reparatie in casa, o haina noua in caz ca se rupe cea veche, etc.

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

2600 -3000 lei

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

De persoana, cuplu sau indiferent?

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Avand in vedere ca la pensie omul are minimum doi copii si patru nepoti eu zic ca pe persoana avand in vedere si cheltuielile de bloc si de sanatate.De copii si de nepoti zic in sensul cum sa mergi la ei cu mana goala sau cum sa ti sponzorizezi nepotii la scoala la facultate? Apoi mai sunt si nunti si decese in familie unde nu poti merge oara fara bani si aici ma refer la familia extinsa unchi matusi verisori cumnati etc.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai specific ca sunt vaduva si nu doresc sa ma marit din interes numai sa nu ma chinui financiar singura de aceea as avea nevoie de atati.In cazul celor perechi consider destul 2300 pe persoana.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Multumesc!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 1500-2000 lei de persoana, pe luna te poti descurca foarte bine depinzand si de zona unde locuiesti. La tara ar fi chiar excelent. IN orase scumpe (Cluj-Napoca spre exemplu) e mai greu. Si eu sunt intr-un orasel scump. Impreuna cu sotia avem catre 2800 lei si este destul de bine. 200-300 lei in plus n-ar strica.

| T0T a răspuns:

„Omul să fie mulţumit cu sărăcia sa, căci, dacă e vorba, nu bogăţia ci liniştea colibei tale te face fericit"

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

E grea si saracia, de exemplu, cand e frig in casa si nu te poti incalzi suficient, cand nu ai bani de medicamente sa-ti alini durerile, etc.
Una e a nu fi niciodata multumit, alta e a avea suficient pentru necesitati.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Sărăcie nu în sensul sărăciei lucii. În sensul sărăciei omului de rând care se poate întreține fără a alerga după mai mult decât îi este necesar, după bogății. Eu cred că la asta se referă. Nuvela dacă îmi amintesc eu bine începe cu stabilitate familială, cu o atmosferă frumoasă dar de când protagonistul s-a dus la Moară și a alergat după bani lucrurile au mers din ce în ce mai rău.

| RainmakerX a răspuns:

Acest "confortabil" este relativ pentru multe persoane. Cat mai mult...

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde, daca ai zis de medicamente inseamna ca o sa fiu si bolnav si in functie de boala pot sa dau lunar pe medicamente de la 20 de lei la 20.000 de lei... Asa ca raspunsul variaza mult de tot. Daca nu ai probleme mari de sanatate si esti singur, ar trebui sa te poti descurca cu 800-1000 de lei. 2 persoane pensionare se pot descurca cu 1200-1500.