| Vanishgold a întrebat:

Cati din voi aveti jobul la care ati visat de mici? Cati din voi faceti ceea ce va place?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am ajuns departe si departe am fost dus. Vis implinit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Voiam sa fiu sofer pe tir sau profesor de geografie
dar na, sunt programator

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si eu visam la multe rahaturi cu geografia, dar in Romania mori de foame cu geografia si istoria. Asa ca noroc ca și pe mine m-a atras informatica.
Numai ca in loc de șofer de tir pe mine m-au atras trenurile. Dar acum doar ma plimb de placere in weekend/concedii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand eram mic nu eram decis. Stiu ca ma puneam in locul oricarui adult pe care il vedeam la servici, si analizam atent tot "ritualul" sau. La birouri nu mi-am dorit niciodata, acolo a fost intotdeauna maica-mea. Am ramas cu scarba de birouri si hartogaraie.
Imi placea ideea de sofer de autocar, multa vreme credeam ca o sa merg in directia aia, apoi spre tir, ca e mai banos. Dupa majorat mi-am promis ca o sa imi rezerv condusul doar pentru uz personal, ca sa ramana o placere. Si asa fac day dreaming
In adolescenta mi-am fixat ideea de a avea propriul service auto, si am reusit, dar mai necesita imbunatatiri (autorizatii whistling ).
Lucrez si ca body guard, asta n-am crezut vreodata ca am sa fac. Ah, si receptioner, din cand in cand.
Imi place partea de service, si acolo imi vad viitorul day dreaming

| Vanishgold explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci faci 3 lucruri total diferite, 2 din nevoie si doar unul de placere. Banii scosi din celelalte 2 i-ai investit in service sau ce te-a ajutat sa-ti atingi scopul macar pe jumatate? Care crezi ca e cel mai important lucru care duce spre reusita?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Vanishgold):

Lucrez cu angajare pe post de agent de paza la un hotel, dar fac si altele (tot acolo). E criza de angajati, fac si pe-a electricianul, uneori si pe-a soferul. Deci e un singur job, plus service-ul clandestin.
Sculele si banii investiti in constructie, au venit in trepte, din mai multe surse. Am lucrat ca ucenic in mecanica de la inceputul liceului, apoi m-am calificat ca tinichigiu-vopsitor intr-un service si am ramas cateva luni la ei, apoi am mai lucrat la hotel o perioada, m-am retras ca particular la service-ul meu vreo 2 ani, am lucrat iar la un service autorizat cateva luni, m-am intors la hotel...
Ambitia e cea mai importanta, dar si organizarea. Incurajari prea multe nu am primit, majoritatea imi spuneau ca nu e o meserie pe care sa o pot invata fara mentor, ca am nevoie de sume imense, etc. Dar eu sunt foarte incapatanat si calculat, si mi-am construit realitatea.
Daca mi-as dori sa urgentez lucrurile, m-as duce in primul service si as ramane sa lucrez cativa ani, pana ajung la nivelul necesar pentru a prinde un post la un service de top, gen reprezentanta. Dar nu imi doresc cariera pompoasa, ci un renume de particular serios, ca sa lucrez comod, fara sefi, in propria firma. Nici angajati nu prea imi doresc, am avut la negru 2-3, si e suficient asa.
Am vazut ce inseamna echipa mai mare de 10 oameni, nu te mai poti baza pe nimeni, nu poti sa ii cunosti cu adevarat pe toti.

| Drimmero a răspuns:

Corect ar fi trebuit sa-ti raspunda doar cei care au ajuns ceea ce si-au propus, adica un mic procent.

Mie imi place ca am pasiuni care suplinesc oricand faptul ca n-am ajuns ceea ce mi-am dorit, si ma pot bucura de viata mai bine.

| Vanishgold explică (pentru Drimmero):

Ce te-a impiedicat sa nu-ti atingi scopul?

| Drimmero a răspuns (pentru Vanishgold):

Diverse situatii in viata care sunt imprevizibile, caci planurile cand le faci te gandesti doar pozitiv,, insa se mai ivesc diferite situatii.

| Hammurabi a răspuns:

Din fragedă pruncie am visat să nu merg niciodată la serviciu. laughing
Și da, fac ce-mi place.
Din păcate nu în România. Ar fi fost prea frumos.

| mentholinks a răspuns:

10 la suta, cam asa cred.

| Vanishgold explică (pentru mentholinks):

De ce nu-l schimbi?

| GoldenZenith a răspuns:

Aproximativ. Acum vreau altceva rolling eyes

| Vanishgold explică (pentru GoldenZenith):

Dar ai fost mulțimit?

| FaraNumePls a răspuns:

Eu lupt pentru job-ul la care visez happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E unul din ele. Am visat la mai multe joburi.
E bine ca nu ma duc insa in fiecare zi la birou cu scarba. Fac ceea ce imi place, dar in permanență imi doresc si mai bine. Eventual si sa am mai mult timp de hobbyuri (am), dar viata de om e scurta. Prea scurta si imprevizibil de scurtă.

| Vanishgold explică (pentru anonim_4396):

Toti oamenii isi doresc sa evolueze, dar cert este ca iti place ceea ce faci, nu? Care consideri ca a fost cel mai important lucru care te-a ajutat sa-ti atingi scopul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vanishgold):

Pai lucrul a fost sa înțeleg cu ce se mănâncă industria in care activez. Mai departe a fost munca combinata cu pasiune (inca din ciclul primar).

| AdrianVoicu a răspuns:

Momentan nu dar o sa vin si ziua aia happy

| DorelExpertu a răspuns:

Cand eram mic imi doream sa fiu star in filmele de actiune in 2.
Eh, nu a fost sa fie, deci la prima intrebare raspunsul este nu.
Cat despre a-2-a, imi place ceea ce fac, bine nu o fac atat de des pe cat ar trebui dar asta este.

| Vanishgold explică (pentru DorelExpertu):

Visai departe tu laughing

| DorelExpertu a răspuns (pentru Vanishgold):

Sa te bucuri de placerile vietii si sa fii si platit, trebuie sa recunoastem ca suna foarte tentant.
Eh, poate in viitor, vorba aia, speranta moare ultima.

| Vanishgold explică (pentru DorelExpertu):

Succes... ce sa zic laughing

| Adiadictie a răspuns:

Eu bag coduri. multumesc celor CE le-au inventat

Răspuns utilizator avertizat
| DeeDee817 a răspuns:

Deocamdată lucrez unde nu-mi place doar ca sa am bani ca sa-mi pot realiza visul

| Michell0 a răspuns:

Nu am visat niciodată la vreun job anume, deoarece eu merg pe ideea că orice îmi aduce profit, e ok. În special comerț: bișniță, negoț, speculă...E prea frumoasă viața ca să me ocupăm timpul muncind 10 ore/zi, așa că prefer să risc dar să câștig mult la final...