| anonim_4396 a întrebat:

Ce abilitati sunt necesare pentru a te descurca daca esti boschetar?
Cum este viata de boschetar?

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Du-te si intreaba unul, pe aici nu cred ca are nimeni experienta sa iti raspunda!

| SunsetTrance a răspuns:

Desi nu am fost boschetar vreodata, unii dintre ei sunt linistiti sau impacati cu ei

spre exemplu, era in Bucuresti un om al strazii care era doxa pe matematica (facultate+master), pe care il abandonase nevasta si ii luase si copiii minori cu ea, care era trist pentru ce i se intamplase, dar resemnat si gasea mult mai multa placere in a matura prin piata

pentru a te descurca ca boschetar, trebuie sa cam treci peste rusine, pudoare, bun-simt, acceptand faptul ca vei puti a urina si a nespalare si foarte probabila respingere vehementa din partea celor care dau de tine

pe parte de mancare si apa, ori muncesti cat sa ti le asiguri (cum era profesorul de matematica ce matura in piata de legume), ori te bazezi pe mila din partea altora

iernile sunt groaznice, boschetarii fiind nevoiti sa isi poarte cele 3-4 straturi de haine si vara uneori (ca sa nu le fure alti boschetari)

| vasilegiolgau a răspuns:

Trebuie sa ai rezistenta foarte mare la foame si la frig laughing

| Dismally a răspuns:

Cred ca este foarte important sa reusesti sa faci rost de bani, indiferent cum - muncit, cersit, furat. La fel de important este sa fii in stare sa iti protejezi bunurile de ceilalti, deci ceva conditie fizica. Si cunostintele despre supravietuire sunt de folos, sa stii sa gasesti un adapost sau sa improvizezi unul, sa stii cum sa tratezi o rana, sa cunosti plantele comestibile etc.
Extrem de grea trebuie sa fie.

| ReddY25 a răspuns:

Intreaba-i personal

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Boschetarii au de obicei cateva persoane care le dau alimente sau bani, conditionat (in schimbul unor sarcini) sau neconditionat.
Sau pur si simplu stau la cersit "la drumul mare".
Cat despre adapost, se baga unde reusesc. In cladiri abandonate, scari de bloc, subsoluri... Vara pot dormi in strada, dar iarna, mai greu.
Speranta de viata a boschetarilor nu cred ca depaseste 40 de ani. Cei care rezista mai mult de 10 ani neintrerupti in strada cred ca sunt norocosi. De obicei jongleaza cateva luni/ani de boschetareala cu cateva luni de adapost, spitalizare sau manastire ori loc de munca cu cazare (stana de oi, om de serviciu ori altceva).

| Goete a răspuns:

Trebuie sa fii minimalist(a), sa iesi din roata de hamster a societatii si a consumismului si sa renunti la multe comoditati