| MangoGirl a întrebat:

Ce actori vi s-a parut ca au interpretat cel mai dramatic si frumos pe "romeo si julieta". va rog da-ti numele actorilor si un link cu partea din film care va motiveaza alegerea...va rog sa raspundeti

Răspuns Câştigător
| Maria_8855 a răspuns:

Romeo si julieta din 1968. julieta-olivia hussey si romeo-leonard whiting. a fost pe acasa TV zilele astea si linkul e cu dansul lor si momentul magic al iubiriihttp://es.netlog.com/go/explore/videos/videoid=es-3508715

3 răspunsuri:
| CatGirl a răspuns:

Romeo si Julieta-Italia-Anglia, 1968, dramă romantică- Olivia Hussey (Julieta)
Leonard Whiting (Romeo)

Ecranizare a piesei omonime de W. Shakespeare.
"Mulţi văd în Romeo şi Julieta mai mult o comedie, în sensul că aici numai acţiunea e tragică, în timp ce situaţia nu e, mai precis ar fi vorba de o tragedie cu sufletul înmiresmat al comediei, cu surâsul visului unei nopţi de vară. Zeffirelli înclină spre o asemenea interpretare şi viziune, în care fierbinţeala sângelui şi impetuozitatea tinereţii dobândesc o firească supremaţie în raport cu tot ceea ce se întâmplă în povestea acestei iubiri îndrăzneţe, paradoxale, necesare, inexorabile. De fapt nu cu tristeţe, nu cu jale trebuie să ne gândim la Romeo şi Julieta lui, ci cu seninătate, cu voluptatea celei mai împlinite dintre iubiri." - Florian Potra - 1971 (Cinema)

"Una din cele mai bune versiuni cinematografice a poveştii nemuritoare a lui Shakespeare despre doi tineri îndrăgostiţi despărţiţi de familiile lor. Unic prin demersul de a distribui în rolurile principale interpreţi de 17, respectiv 15 ani, acest film cu o imagine remarcabilă (realizată de Pasquale de Santis, care a obţinut un Oscar) beneficiază în plus de o muzică obsedantă, aparţinând lui Nino Rota, şi de costumele lui Danilo Donati, care a obţinut la rândul său un Oscar." - Leonard Maltin's Movie and Video Guide, 2002.

Nu este prima ecranizare după piesa lui Shakespeare, dar, cu siguranţă, cea mai celebră.

Emotionant de frumos.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Intr-adevar, ecranizarea lui Zeffirelli e cea mai buna. Actorii aveau varste apropiate de ale personajelor si au fost geniali. Merita vazut filmul ala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cei mai buni actori au fost leonardo dicaproi si Claire Danes