| RAY a întrebat:

Ce anume va motiveaza pe voi cel mai mult? si ce sfaturi aveti motivaționale pentru o persoana care vrea sa slabeasca?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

In general, pe mine ma motiveaza concurenta. De multe ori merg pe principiul "daca el/ea poate, eu de ce nu as putea" sau ma gandesc la cele mai mari realizari ale mele pana in acest moment(modestia ma impiedica sa le enumar laughing ) si imi zic "ok, am facut asta, am fost admirata pentru asta, am fost satisfacuta sa realizez asta, acum ce pot sa fac sa depaseasca asta?". Bine, astea sunt chestii care merg pentru mine. Acum voi vorbi si in general. Eu consider ca factorul principal in slabire e sportul (da, stiu, alimentatia conteaza mai mult, dar, psihologic vorbind, nu e mai placut sa simti ca depui un efort pentru a realiza ceva decat sa stai sa numeri minutele pana la urmatoarea masa?). Deci, referindu-ma strict la partea cu sportul, poti fi mai motivat daca iti petreci timpul cu persoane active, daca faci sport cu un partener si daca te gandesti cat mai mult la rezultate. Alte idei nu am pe moment happy

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mă motivează faptul că doar prin depășirea propriei condiții îmi pot câștiga dreptul de a beneficia de compania oamenilor mai deștepți ca mine. Numai proactivitatea și lipsa de rigiditate în idei le câștigă respectul. Și cum să optez pentru compania oamenilor care ar pierde vremea cu oricine nu e o soluție, trebuie să lupt să îmi creez obiceiuri mai bune prin care să scap de cele vechi care îmi dăunau.
Pentru o persoană care vrea să slăbească pot să îi spun în primul rând că modul în care se alimentează determină calitatea vieții lui. Nu se va putea concentra la fel de bine, nu va avea aceeași rezistență fizică și în primul rând va lua decizii mult mai proaste. În al doilea rând sportul e o modalitate foarte faină de a petrece timp liber și de a te disciplina, de a prinde încredere în tine. Pentru unele lucruri e nevoie de context, pentru sport nu. Poți ieși să alergi și în picioarele goale, chiar și în curul gol dacă găsești o zonă mai izolată pe unde rar circulă cineva. Cei care vor trece vor zâmbi și vor pleca în drumul lor. Însă prin sport creezi obiceiul de a-ți depăși limitele, lucru pe care apoi poți să îl duci în alte direcții. Într-un loc de muncă sau o carieră, într-o pasiune care poate deveni afacere, în relațiile umane, Dar dacă tu ai suficientă rezistență să faci sport o perioadă limitată de timp, doar un anumit tip de exerciții și doar până la un nivel oarecum redus de efort deja ai o barieră și până la punctul în care poți crește și avea realizări în viață.
Odihna contează iar enorm. Când dormi câteva ore pe noapte chiar nu ai cum să ai o gândire limpede și productivă. La fel dacă te uiți la tot felul de filme horror cum am văzut deseori pe aici. Viața oricum are chestiile ei care vin garantat, provocări foarte dure. Teama de a le înfrunta crește considerabil când în mintea ta tu deja te-ai luptat cu cine știe ce drăcovenii, în inconștient. E mult mai probabil să accepți pur și simplu ce ți se oferă în viață când privești așa ceva. Sau când petreci câteva ore pe zi la TV, cu ce se nimerește pe acolo. Televizorul îți restbilește într-o manieră perversă prioritățile. Pentru că poți ajunge să te uiți mai mult prin el, fiind obosit dar parcă stresat după servici și încă nu vrei să dormi. Iar când ai un serial care e la o anumită oră ajungi să renunți la diverse oportunități când ai putea să vezi filmul oricând pe net.
Ce sfat motivațional să am? Există doar două mari forțe în lumea asta: Iubirea și Ura. Caută toate modurile în care te poți iubi pe tine și îi poți iubi pe ceilalți de care nu dispui acum și pe care ai putea să le ai dacă îți dezvolți anumite obiceiuri și ai un trup armonios. Recunoaște faptul că ai anumite limite, că modul în care ești acum poate să nu fie suficient în ciuda iubirii pe care ți-ar putea-o purta cineva. Și dacă vrei să realizezi ceva caută toate motivele care îți arată că poți reuși, că s-a mai făcut. Dacă vrei cu adevărat vei găsi o soluție. Dacă nu, vei găsi o scuză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambitia.Sau parerea celor din jur.Probabil ca daca cineva mi-ar zice ca sunt grasa as incepe sa fiu si eu ca alea care se intreaba cate calorii are o banana.Nu stiu, n-as rezista sa stiu ca lumea ma face gras/grasa pe fata sau pe la spate.Asta m-ar motiva cel mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" CE? Altul poate si eu nu? De ce? Eu sunt mai prejos?" Doar cand ma gandesc la asa ceva mor de ciuda si fac acel ceva. Nu am sfaturi pentru tine. Fa daca vrei sa faci, daca nu, ramai cum esti si continua sa te plangi. Fiecare isi alege singur drumul in viata.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Foarte buna afirmatia ta /sfatul tau, esti un om matur

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ma faci sa rosesc nebunule

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cand ai timp poti citi o carte apoi imi spui parerea ta despre ia https://www.scribd.com/......stocenului

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De fel citesc ceva ce imi trezeste interesul. Am citit primele 14 randuri si deja am cascat o data. Soarta tongue. Plus ca scrie acolo ca aia care au o parere buna despre ei sa nu citeasca asa ceva rolling on the floor.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Mai citeste ca e foarte buna, pe bune omul a studiat comportamentul uman si are dreptate in mare parte despre atractia fizica

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Imi place sa citesc carti despre psihologie si restul dar subiectul de mai sus (atractia fizica) mi se pare banal.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si mie imi place psihologia am multe documentare si cartii, dar pentru mine conteaza totul, totul poate contine o bucatica de adevar

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Ce zodie esti?

| RAY explică (pentru Caro34):

Sagetator

Răspuns utilizator avertizat
| Kathrinex a răspuns:

Ce ma motiveaza pe mine cel mai mult?
Persoanele din jurul meu. Si faptul ca imi place sa le arat celorlalti ca pot sa fac ceea ce imi propun.

Nu as putea sa motivez o persoana care vrea sa slabeasca. Nu ma pricep la d-astea. Poate doar sa o conving sa se simta bine in pielea ei si sa se accepte in intregime.