| timidu89 a întrebat:

Ce ati alege intre tratament psihiatric si internari dese la spitalul de psihiatrie? Eu zic ca e mai bine sa iei tratament zilnic dar sa fi acasa. La spital poate esti tratat rau, mancare cu portia, am auzit ca mananci si bataie

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai nu cred ca se exclud una pe alta. As lua tratamentul si acasa, si in spital.
Ideea este ca la spital ajungi atunci cand se intampla ceva anormal, ce nu poate fi tratat acasa sau la medicul de familie.
Iar intre a fi 'normal' (sub tratament) si a ajunge intr-un spital de psihiatrie, bineinteles ca as alege sa fiu cat de cat normal, acasa, sub tratament. Mereu am ascultat medicii, si am urmat tratamentele/indicatiile.

| Mosotti a răspuns:

Nu mananci nici o bataie, este bine la Obregia la psihiatrie, e curat, personal okey, mancare bunicica doar ca e cam putina, rau nu e tratat nimeni.
Asta la liber, la inchisi e mai greu dar nu ca se poarta urat personalul, ci ca nu ai voie cu calculator, telefon, si risti sa ti-o mai iei de la colegi uneori, si sa ti se mai fure din ce ai.

Dar la inchisi ajungi doar daca esti violent, in criza psihotica, in manie, etc, altfel la liber ajungi.

Depinde, internarile se fac cand e grav si nu merge acasa, altfel iei tratament acasa.
Nu prea e de ales. Se mai fac la liber cand trebuie sa schimbe tratamentul sa vada cum esti.

| J0B0MAT a răspuns:

M-aș duce o dată și la spitalul de psihiatrie, măcar să văd cum e.

| timidu89 explică (pentru J0B0MAT):

Pai sa stai 2-3 luni ma refer, cat e stagiul maxim, nu vizita de 1-3 zile si adios. Dai peste un fost boxer cum era in spitalul Zam, ala facea legea acolo. Te baga si la carcera daca esti nebunwinking Asa mi-a zis un prieten care a murit de cativa ani, el era diliu rau, o violase pe mamasa, il armata se dilise.

| J0B0MAT a răspuns (pentru timidu89):

Și deci tu tragi concluzii în funcție de ceea ce îți spun oamenii nebuni cu acte?

| timidu89 explică (pentru J0B0MAT):

Pai, daca eu nu am stat in vreun spital de psihiatrie? Cand am fost sa pot schimba tratamentul am stat 2-3 ore intr-un salon, atat. Ca zicea sa nu vina sanepidu sa ii prinda.

| J0B0MAT a răspuns (pentru timidu89):

Deci nu te țin nici măcar o zi, iar tu te temi că vor fi luni.Eu zic să urmezi sfatul doctorului, nu să asculți de toți nebunii, chiar efectiv. Dacă el îți zice că o internare e cea mai indicată, încearcă.Nu este cum vezi tu prin filme, este totuși un spital ca oricare altul, în care lucrează personal calificat, cu pază și toate cele.

| timidu89 explică (pentru J0B0MAT):

Eu nu am treaba man, is curios sunt care mai bine nu isi iau tratamentul si sfarsesc in spitalele de psihiatrie. Ca sunt si de astia, eu unul la inceput refuzam sa iau dar m-am dat pe breazda treptat, acum sunt ok. Anxietate mai am, dar ies si pot sta printre oameni, nu de genul sa nu mai pot iesi din casa sau sa stau la o terasa linistit

| J0B0MAT a răspuns (pentru timidu89):

Foarte bine.
Încearcă să te înscrii și la un club, cursuri, ateliere care să îți facă plăcere și așa să mai cunoști oameni și să mai scapi de anxietate.Chiar ajută.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă pacienții sunt violenți, unii asistenți îi mai agresează deși teoretic nu prea au voie! Iar pacienții bolnavi de schizofrenie in stadiu avansat și care nu își iau tratamentul au toată șansele sa devina violenți și asistenții nu prea au alte opțiuni

| timidu89 explică (pentru LisaJulie):

Pai am vazut la un azil de batrani la TV ce ii caftea... La psihiatrie e si mai si probabil

| LisaJulie a răspuns (pentru timidu89):

Asta e la noi in Romanica! In străinătate nu știu dacă se intampla asta

| timidu89 explică (pentru LisaJulie):

In strainatate sa fi roman si internat, isi bat joc in fel si chip cred sad

| ALM2000RO a răspuns:

Aș alege tratamentul psihiatric, fiindcă evident e mai bine să fi acasă. Am fost și internat de 2 ori la psihiatrie aici la Cluj ca să-mi poată pună diagnostic și să-mi dea comisia certificat de încadrare în grad handicap și pot spune că a fost foarte ok, curat, personal de treabă, colegi de salon ok, mâncare bună. Dar iau tratament pe viață sub formă de pastile dar și injectabil (pastile zilnic, injecția la 2 săptămâni mi-o face un asistent) și nu mai sunt motive să mă interneze. Prefer să nu spun ce diagnostic am aici și nici ce tratament iau, dar ideea e că e totul sub control și sunt foarte bine pe partea asta și mi-au prins bine cele 2 internări ca să se vadă cum reacționez la tratament. happy

| Mindfulness a răspuns:

Tratament.
La psihiatrie nu te vindeca,nici tratamentul nu vindeca dar nicăieri nu e ca acasă. Daca te simte bolnav sau nebun atunci se comporta exact așa cum spui tu,daca te percepe ca fiind lucid se comporta altfel,nu am fost acolo dar peste tot e așa nu doar la psihiatrie,daca te vede prost sau nebun te ridiculizează,batjocorește,doamne ferește să arăți vreun punct se sensibil,sau sa te crezi vindecător că un user prost de aici,atunci nu îți mai da drumul de acolo,te baga și în cămașă de forță.
Când ai probleme psihice grave din păcate viața unui om este pecetluită,pe lângă ce e bolnav mai e și stigmatizat de societate și marginalizat,și așa se ajunge la sinucidere cel mai frecvent când toți îți arată cât ești tu de "important" pentru ei!
Se va vindeca cancerul și nu se va putea vindeca o anxietate,depresie,psihoza și așa mai departe,astea sunt vremurile,cei cu probleme psihice au o viață tare chinuita,nu prea poate sa îl salveze nimeni, el de multe ori nici el nu poate daca nu e susținut de nimeni. E o lupta continua, toată viața din păcate, nu exista liniște lăuntrică, doar durere.

| timidu89 explică (pentru Mindfulness):

De la un fost pacient ce era dus rau stiu ca te baga la carcera si iei bataie, ori de la personal sau de la gasti. Cancerul i momentul de fata nu e vindecabil, poate peste 15-20 ani sa progreseze putin, desi nu prea vad cum

| Mindfulness a răspuns (pentru timidu89):

Va fi vindecabil 100% da problemele psihice cronice NU! Când te-a lăsat mintea ai pus-o, nu mai ai ce sa faci!

| timidu89 explică (pentru Mindfulness):

Asta e! Vad si la adolescenti, asta e mai grav ca de copii dezvolta probleme psihice

| Mindfulness a răspuns (pentru timidu89):

Sunt așa că stau prea mult izolați, și că primesc orice și totul fara sa miste un deget, sa iasă din zona de confort. Unii de mici copii sunt chinuiți cu munca alții primesc totul pe tavă și nu mai lupta, când ies in societate sunt făcuți praf! Nu se pot adapta și integra.