| StrongHeart a întrebat:

Ce contine Coca Cola de este atat de adictiva? Pe eticheta scrie ingredientele dar am auzit, compania Coca Cola nu a dat niciodata reteta(o tin secret) pentru ca ar da faliment.Inseamna ca un ingredient sau mai multe nu sunt facute publice pe eticheta? Voi ce credeti?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, reteta este secreta, doar doua persoane o stiu. Si acele persoane nu au voie sa calatoreasca impreuna in mijloace de transport unde s-ar putea produce un accident la comun. Conteaza si modul in care se pregateste.
Pe site-ul lor scrie ca aromele naturale sunt "ingredientul" secret: https://www.coca-cola.ro/......a-original

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Imi vine foarte greu sa cred ca in 128 de ani de cand e infiintata, nu s-au spart oalele sa zic asa si nu au aflat si oameni din exterior(simplii angajati din fabrici etc)
De asemenea am inteles ca inainte se adaugau frunze de coca, dar apoi au schimbat reteta, acum se adauga sirop de porumb si alti indulcitori.

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar normal ca nu s-a aflat. Pana la urma acele persoane care stiu sigur nu au fost alese asa... la intamplare. Reteta de Cola este stiuta, in sensul ca se poate face cola oricum. Exista multe variante de Cola prin lume. Doar ca ei mai adauga ceva ce da gustul original de Coca-Cola ce nu poate fi reprodus.

Asta este situatia... nu avem ce sa facem big grin

| siriusblack98 a răspuns:

Nu avem nici noi de unde sa stim ce contine daca reteta originala este tinuta secreta. Oricum, fiecare producator de sucuri isi pastreaza reteta sub cheie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nici la țigări nu sunt trecute toate ingredientele pe eticheta. Dar se pot afla făcând analize. Am auzit la radio ca țigările conțin o substanță care nu apare pe eticheta si la acea substanță devin fumătorii dependenți nu la tutun. La fel o fi si cu Coca Cola. De ce nu se pot lăsa consumatorii de ea? Dar pe lângă ca ajungi dependent de ea este nesănătoasa. Si chiar daca se cunoaște acest lucru nu se face public oficial pentru ca sunt plătiți sa taca.