| DonEduardo a întrebat:

Ce credeti ca ar fi studiat istoria daca nu existau razboaie?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Evolutia civilizatiei, tehnicii, descoperirilor stiintifice si a artei.

7 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Evoluatia economica, dezvoltarea culturala, anumite evenimente politice, decizii politice

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Evoluția ideilor. Dar ideile nu se schimbă fără războaie.

| Mosotti a răspuns:

Da bineinteles, de ce nu? S-ar fi studiat, civilizatiile, obiceiurile, epocile (sclavagista, etc).

| chuckmanson a răspuns:

Ar fi o realitate atât de diferită că nu ne putem da cu părerea.

| SharpEagle a răspuns:

Probabil ca ar fi fost mult mai saraca in izvoare. Sau poate ca nu, cine stie pe ce si-ar fi canalizat umanitatea energia...

| BumiWolfie15 a răspuns:

Istoria nu este doar despre evenimente importante, dar și despre personalități importante sau schimbări în ideologie a societății și a modului de viață. De ce te-ai limita atât! Există și invenții care nu au avut legătură cu războiul, oamenii ar fi ajuns pe lună și fără să se întâmple atâtea tragedii, mai târziu ce-i drept. Războiul doar a obligat o evoluție mai rapidă din dorința disperată de apărare.

| sadrian46 a răspuns (pentru BumiWolfie15):

Oamenii ar fi ajuns pe lună și fără să se întâmple atâtea tragedii,
Au ajuns pe lună datorită războiului ( rece) între ruși și americani.
Războiul doar a obligat o evoluție mai rapidă din dorința disperată de apărare. Aici ai perfectă dreptate. Din dorința neapărată de supraviețuire. Dar nu doar o evoluție mai rapidă ci însăși evoluția. Perioadele de pace sunt perioade de stagnare.