| Dragosdoar a întrebat:

Ce credeti ca se intampla oare in Shanghai?
O fi un vreun experiment?
Va las mai jos un material facut de mine

https://www.youtube.com/watch?v=8Jlq081Oh4Y

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O nebunie se intampla acolo, asta e clar, ar trebui toti 26 de milioane sa iasa in strada sa-i calce in picioare le politisti si gata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Da, ca le-o fi jena sa dea iama cu armata in ei dupa aia...

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Si eu ma gandeam la fel, la cat de multi sunt ei acolo.nu ar avea cum sa le faca fata, dar cred ca e frica lor prea mare. E ceva obisnuit acolo la ce dictatura e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

In Asia in general sunt si cu mult mai disciplinati ca noi, dictatura sau nu. Aia din Coreea de Sud cum de au trecut asa de lejer de Covid? Pai aia purtau si inainte masti foarte frecvent. Ai doua elemente: educatie si coercitie. La noi nu e nici unul.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cata armata sa ai? Cand vin 20 de milioane, iti calca armata aia in picioare, mai ales daca solidarizeaza si altii cu aia, e jale.
Mai ales daca armata se intoarce contra autoritatilor, ca si ea isi da seama de aberatie, sa-i vada atunci ce fac aia!

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Sunt fraieri ca nu se revolta toti odata, si sa mai li se alature si altii din alte orase, dictatura e ca-s prosti ei, ca daca ies 500 de milioane i strada, ce mai fac aia?
Nu are de ce sa-ti fie frica cand stii ca, castigi sigur.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corectie si ce o fi, dar nu sa tii oamenii nici la cumparaturi sa nu-i lasi de dispera aia, ce e aia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cistigi si ce? Din 500 de milioane care ies in strada, 200 de milioane cel putin depind direct sau indirect de regim. Indoctrinati de mici, ca discutam de China... de ce ar iesi? Uite si in 1989, in strada au iesit sub 3% din populatia marilor orase si sub 1% la nive l de tara. Armata ar fi putut sa zdrobeasca fara probleme demonstratiile. Nu mai iesea nici naiba din casa daca vedeau cateva mii de morti in Bucuresti asa, din scurt. Si daca ar cistiga chinezii... ce ar face? Statele dictatoriale au grija sa zdrobeasca dizidenta de la cap. Vezi ce s-a intimplat in Irak si Libia dupa ce a picat regimul.
P.S. Normal ca nu ii lasi la cumparaturi, ca fix acolo se infecteaza.

| Dragosdoar explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai de ce tipa oamenii ca nu au de mancare atunci? Tu te-ai uitat sa vezi cate inregistrari cu oameni disperati au aparut acolo?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Tipa de isterici, la fel cum tipau si ai nostri ca nu ii lasa sa iasa din casa si tot ce aveau de facut era sa completeze niste spanacuri de documente in format fizic sau digital. In unele cazuri au si dreptate, ca pana la urma e o dictatura semi-functionala si acolo. Noroc cu condamnarile la moarte pentru coruptie, ca altfel ar fi dezastru ca la noi. https://edition.cnn.com/......index.html

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Https://youtu.be/aL8ApOXd7wY
Sunt niste încercari se pare

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Numa prostii se lasa indoctrinati. Deci s-ar putea rezolva daca s-ar destupa la cap.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ete, sa se deschida la minte si sa ia atitudine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Slabe sanse, atunci cand intreaga societate si mai ales sistemul de invatamint te vrea prost.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, cand te vrea prost sistemu, e mai greu sa te destupi, dar totusi, unii au o inteligenta nativa, dar is putini asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Degeaba esti inteligent nativ daca tara te vrea prost. Uite, eu intr-o tara cu invatamint si nu in ultimul rind familie care sa ma motiveze macar un pic mai mult as fi ajuns multimilionar. Si nu doar pentru mine, desigur.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai ar fi fost bine pentru tine sa ajungi milionar.
Adevarat ca daca esti destept nativ si tara te vrea prost nu e bine, insa totusi, te descurci mai bine ca altii.