Abh
| Abh a întrebat:

Ce credeti ca se mai poate spune unui om caruia i-a murit cineva foarte apropiat, ma refer la cuvinte de consolare.

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Orice ai spune, durerea nu i se va alina, nu il va face sa se simta mai bine, ci cred ca mai degraba i-ar face bine sa stie ca ii esti alaturi in acele momente atat de grele. Asa ca acele cuvinte sunt de prisos.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sa-ti oferi umarul pe care poate plange.

| Corina a răspuns:

In asemenea momente, de obicei cuvintele sunt sarace pentru a exprima tot ceea ce simtim si in niciun caz nu consoleaza. Dar de obicei exista niste stereotipuri, care se folosesc in astfel de cazuri: Condoleante! Dumnezeu sa-l (s-o) ierte! Dumnezeu sa-l (s-o) odihneasca in pace!

lolita
| lolita a răspuns:

In astfel de situatii cuvintele nu-si mai au rostul. suferinta unei persoane este nemarginita.

| AdeeXd a răspuns:

Sa fie puternic si sa mearga pana la capat chiar daca este foarte dureros!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele nu consoleaza.Ramii la fel de tacut linga el.