| Nastea03 a întrebat:

Ce credeti despre nazism si comunism.Niste opinii va rog

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Doua regimuri politice care au facut omenirea sa sufere. Mai mult nu e de zis.

| AirănMeidăn a răspuns:

ceausescu did nothing wrong

| Mayar a răspuns:

Amandoua sunt niste porcarii care au nenorocit umanitatea, de la niste deranjat mintal. Bine ca, cine a venit cu ideea comunismului, saracul, nu a stiut ca un tampit o va intoarce in asa fel incat sa iasa dezastrul monstruos care a iesit. Dar in final, ambele sunt groaznice, desi acum nu ar strica putin nazism sa mai scapam de imigrantii astia ce vin prin Europa precum furnicile!

| Anonimuserr a răspuns:

Trebuie mai întâi să punctez faptul că amândouă sunt ideologii fiind dictaturi dure, dar nazismul este dus la extrem fiind cea mai dură parte a fascismului. Nazismul a fost numai în Germania la începutul secolului 20.
Comunismul se regăseşte şi astăzi în Europa şi aici vorbim despre Belarus cât şi în câteva state din America Latină şi Asia. Comunismul este un sistem represiv ca şi nazismul, dar care are ca valenţe societatea egalitară. Comunismul este o ideologie care promovează un sistem social în care nu există stat, clase sociale și proprietate privată asupra mijloacelor de productie. În teorie toate bunurile sunt deţinute la comun şi toţi bucurându-se de acelaşi statut social. Sunt multe aspecte de punctat pentru ambele. Sfat: Hannah Arend - Originile totalitarismului este una dintre cărţile elocvente care merită citită. Ca şi părere personaă, mi se pare corect că sunt condamnate aceste dictaturi şi s-au instituit procese ca şi în România pentru condamnarea comunismului. Cu toate că Stalin a crezut că va face bine Rusiei prin instituirea comunismului, s-a înşelat, Rusia a fost într-un declin economic şi demografic din 1950 până la căderea URSS-ului în 1991. Se pare că economia centralizată s-a prăbuşit şi după spusele lui Hruşciov când a fost în State,, ca va promite că va întrece economia liberă de piaţă a Statelor Unite" s-a înşelat amarnic, nu a fost să fie aşa. Concluzie, ambele sisteme sunt represive, nu există libertate, proprietate privată şi acestea s-au dorit a fi concurentele capitalismului în secolul 20.

| danutzu96 a răspuns:

Cei in masura sa comenteze aceste regimuri sunt cei care au trait in vremurile acelea si erau bine informati.

| BadSirChaos a răspuns:

Mna, eu zic ca nazismul era ceva cu totul diferit fata de comuniam in ceea ce priveste populatia, Hitler isi conducia patria prin inspiratie, nemtii il adorau, el "baga" spaima in dusmani pe cand comunistii controlau poporul prin frica.