| cîrne a întrebat:

Ce credeti, superficialitatea este un defect? sau mai bine zis, este intotdeauna un defect?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Superficialitatea este un defect atunci cand dualitatea caracterului se manifesta dezordonat.Adica,un lucru e clar toti avem doua sau mai multe fete, ideea e sa le stim sa le controlam astfel incat sa nu parem dusi cu pluta.Ne comportam diferit in situatii diferite cu oameni diferiti. E normal toti avem ceva superficialitate in noi. Dar la finalul zilei trebuie sa ramai cinstit fata de tine insuti.Inca sa te mai poti intoarce la adevaratul eu.Superficialitatea acuta se manifesta direct prin miniciuna si indirect prin gesturi prin care persoana in cauza solicita atentie asupra ei.Intr-un cuvant:pateticstraight face

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este un defect, dar nu in toate cazurile. Superficialitatea are si o parte buna, te face sa treci mai usor peste necazuri, sa nu pui atata la inima. Numai bine!

| Narfundo a răspuns:

Orice defect poate fi privit ca o calitate si inca nu sunt sigur daca este bine ceea ce am scrislaughing.

| mistakeofyourlife a răspuns:

Aproape in fiecare zi mama imi spune ca sunt superficiala. Desi la inceput nu prea am bagat-o in seama, dupa un timp ma gandeam numai la acest lucru: superficialitatea defect sau calitate? trebuie sa recunosc ca ma speria intr-un fel faptul ca am inca un defect sau poate ma speria pur si simplu faptul ca nu stiam exact daca sunt sau nu superficiala. Dupa cateva zile am ajuns la concluzia ca sunt superficiala. De unde si pana unde am ajuns aici? Simplu: doar faptul ca eram speriata ca am un defect in plus mi-a demonstrat ca sunt superficiala. De obisnuit m-am obisnuit cu asta si am observat de-a lungul anilor ca aceasta superficialitate nu este neaparat un defect, desi nici calitate nuo pot numi. Este mai mult o insusire a omului care il face diferit de ceilalti. Dupa cum vezi nu imi e rusine sa spun ca sunt superficiala (oamenii care ma iubesc sau ma vor iubi ma vor accepta asa cum sunt). In concluzie parerea mea este ca superficialitatea nu este mereu un defect!

| iulya_6394 a răspuns:

Intotdeauna un defect