| cîrne a întrebat:

Ce cunoasteti despre moartea lui nichita stanescu sau cea a lui marin preda? eu am citit ca nichita stanescu s-ar fi inecat in propria-i voma, iar marin preda ar fi fost omorat de securitate in urma publicarii romanului "cel mai iubit dintre pamanteni", care era o critica, de fapt o voalata la adresa sistemului comunist. m-as bucura, daca ar sti cineva mai multe amanunte

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preda a fost chemat la cei doi conducatori au avut o propunere cam deplasata si anume ca pe Niculae din "Morometii, Delirul, Marele singuratic"sa-l inlocuiasca cu Nicolae Ceausescu la care el a refuzat si i s-a trimis printr-un"admirator"o sticla de coniac otravit.Asa explica soferul lui intr-o carte. Iar Nichita Stanescu a respectat regula ca atunci cind mori trebuiesa fie o cauza...

2 răspunsuri:
| sorin a răspuns:

De la bauturalaughing

| cîrne explică:

De fapt, cu propria-i, nu in propria-i voma