Întrebare recomandată | Thecurious a întrebat:

Ce curent artistic, manifestat in pictura, v-a interesat in mod deosebit comparativ cu celelalte?

4 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Renaştentismul este un curent artistic foarte răspândit şi cel mai aproape de realitate, îl întâlneşti în foarte multe tablouri, fresce bisericeşti şi palate sau castele regale.
Dar cubismul mi se pare cel mai fascinant.

| Hammurabi a răspuns:

Suprarealismul.
Boris Vallejo - pictorul meu preferat.

| Raven a răspuns:

Impresionismul (Monet, Renoir, Pissarro) chiar dacă pictorii mei preferați fac parte din alte curente: postimpresionism (van Gogh), simbolism (Gustav Klimt) și Mihail Vrubel despre care nici n-aș ști exact să spun de care curent aparține.

| VictorJulien a răspuns:

Probabil clasicismul pentru ca se axeaza pe stilurile antice greco-romane