| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferenta de varsta poate fi considerata acceptabila intr-o relatie?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Nu cred că ar trebui să fie o limită într-o relaţie de vârstă.
Dacă există iubire, se numeşte relaţie şi chiar nu mai contează vârsta.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

3 ani cel mult in termen obisnuit, restul e parerea publicului dar mi se pare exagerat ca diferenta peste 3 ani intre cuplu sa fie admisa nu suna bine.

| Furculingură a răspuns:

Se zice că dragostea nu are vârstă.
Între părinţii mei este diferenţă de 12 ani şi se înţeleg foarte bine.

| Musique a răspuns:

Pentru mine contează într-o oarecare măsură și vârsta.
Maxim 6, e acceptabil.

| fuzzer a răspuns:

Da!

Se tot spune ca iubirea nu are varsta, de fapt iubirea nu a avut varsta acum cativa ani, cand erau alte caractere, alte persoane..In ziua de azi, chiar are varsta.Dar o chestiune personala tine de sentimente si de alte chestii la care nu ma pricep.

Totul tine de legatura care exista intre voi.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Intr-o relatie cel mai mult conteaza iubirea, intelegerea iar diferenta de varsta sa nu fie exagerata.
Te pup, pa pa! :*

| Hevnoraak a răspuns:

Maxim 5 ani.

| 7639781254 a răspuns:

Depide...vreau sa spun ca o relatie intre o persoana de 13 ani si una de 18 e diferita de o relatie intre o persoana de 25 de ani si un de 30, desi diferenta de varsta e tot de 5 ani. E vorba de maturitatea partenerilor. Cu toate astea, atata timp cat exista dragoste, varsta nu mai e importanta. Bafta! :*

| Meaningful a răspuns:

Variaza de la relatie la relatie.
Unii se maturizeaza mai usor, altii mai greu.
Important este sa fim atenti la ce asteptari are celalalt de la viata si de la relatie, dar si in ce context educational si financiar este.
Pentru ca daca iei o persoana miliardara la 17 ani cu una care la 17 ani e saraca, nu pusca.
La fel nu poti pune in relatie o fata interesata doar sa arate bine cu un baiat interesat de spiritualitate si dezvoltare personala.
Trebuie sa fim realisti si sa ne concentram nu pe a masca lucrurile ce ar putea sta in calea unei relatii implinite, ci chiar sa le scoatem la suprafata si sa fie analizate impreuna cu partenerul.
Cand cel mai mic are cel mult 25 de ani, eu spun ca maxim 3-4 ani.
Dupa 25 de ani diferenta poate creste la 5-6.
Mai mult de atat nu cred ca e intelept.
Iubirea sufleteasca este si va fi.
Dar dincolo de asta indragostirea adevarata tine cont la modul realist de incovenientele ce sunt sau pot aparea in calea relatiei.
O pasiune te orbeste si te face sa iei tot felul de decizii nechibzuite, cum ar fi sa ignori o diferenta mare de varsta.