| anonim_4396 a întrebat:

Ce e deja vu? din ce lima e? franceza? funda maree

Răspuns Câştigător
| SufletDeCopil a răspuns:

Deja vu este un termen frantuzesc si se traduce prin deja vazut.
Deja vu este un fenomen greu de studiat pentru ca apare spontan, dureaza putin si nu are manifestari fizice. Din cauza asta nu i-a fost stabilita inca o explicatie definitiva.
Este un sentiment promotoriu, ai senzatia ca ai mai fost odata intr-un loc pe care il vezi pentru prima data.

2 răspunsuri:
| swettylove a răspuns:

Franceza...cand ai un deja vu ai impresia ca ceea ce se intampla in momentu respectiv s-a mai intamplat odata in viata ta exact la fel happy

| Razvan94 a răspuns:

Cea mai uzuala traducere pentru deja vu in romana e "halucinatie"