| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce e interesant pentru unii e neinteresant pentru altii? Adica de exemplu intrebarile mele pot fi foarte interesante pentru unii si extrem de neinteresante pentru altii? Exista totusi subiecte interesante pentru majoritatea cum ar fi de exemplu subiectele despre sex,dragoste, casnicie, bani sau si acele subiecte sunt interesante pentru unii si neinteresante pentru altii? Prin ce se aseamana oamenii cel mai mult?

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Oamenii se aseamana prin faptul ca toti au creier si se diferentiaza prin faptul ca nu toti il folosesc. La restul intrebarilor iti dai seama ca raspunsul meu este ca unora li se pare interesant ceva si altora li se pare neinteresant acelasi lucru, si viceversa.

| justanotheruser99 a răspuns:

Exact. Ai prins ideea. Fiecare om e diferit, începând de la mentalitate si pana la aspect. Nu vei găsi doi oameni identici. (Nici macar gemenii)
Mergând mai departe, fiecare om percepe un subiect in funcție de cunostintele (sau lipsa cunostintelor) pe care le deține. (Intrebarile tale pot fi in multe feluri, dar acum nu am sa detaliez asta.)
La fel ca orice subiect si cele mentionate de tine se împart. Trebuie sa intelegi ca toți gândim diferit. Spre exemplu, pe mine, personal nu ma fascineaza cu absolut nimic o căsnicie. Mi se pare o banalitate (poate chiar inutilitate, dar asta deja nu are legătură cu intrebarea ta).
Prin faptul ca gândesc diferit, dar au preferinte, hobby-uri comune oamenii se aseamănă.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Fiecare cu ce ii place.
Daca mie imi place un anumit lucru asta nu inseamna ca trebuie sa ii placa la fel de mult si celui de langa mine,asta am fost din totdeauna si asa o sa fim,mereu o sa avem fiecare pareri diferite deoarece oamenii sunt diferiti,ne asemanam si noi unii cu altii din alte puncte de vedere, spre exemplu cu totii gandim, avem sentimente, vrem mai mult de la viata, vrem sa ne fie bine.
Intelegi ce vreau sa spun?

| HLucian a răspuns:

Oamenii se aseamana pur si simplu prin natura lor. Absolut toti vor fi interesati de sex, de familie sau bani..nu stiu, asta tine de mediul social.