| OoBunnyoO a întrebat:

Ce este mai important sa fii iubit sau sa iubesti? big grin

26 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Desi ambele sunt importante, tind sa cred ca sa iubesti e mai important.
Sa fii iubit deseori iti mangaie ego-ul, trezeste la viata ipocrizia si propriile beneficii.
Cand iubesti se pot intampla doua lucruri. Celalalt te lasa sa il iubesti si astfel iti confirmi ca ai un rost in lumea asta, ai scuzele necesare pentru a indrazni. Pentru a-ti provoca limite pe care le gandeai de nestrabatut.
Iar daca te respinge, te impinge in coltul acela din tine care e durerea si de unde ia nastere toata intelepciunea. Pentru ca data viitoare, sa actionezi mai pragmatic si mai romantic in acelasi timp, pentru cel mai mare bine posibil.
Ce bine ca avem parte de ambele raspunsuri.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Degeaba iubesc daca nu sunt iubita, si degeaba ma iubeste daca nu iubesc.
Asa ca, iubesc si sunt iubita de peste 27 de ani happy
O zi bunahappy

| PsihoSex a răspuns (pentru caramela):

Adica te-ai caramelizat! Fain de tine! Bravo!

| caramela a răspuns (pentru PsihoSex):

Multumesc frumos happy
La acea vreme chiar se iubea tineretul..nu era interes/nu se punea problema averii si chiar iti iera impartasita dragostea, iar respectul era la loc de cinste!
Astazi, din pacate, toate aceaste sunt pe cale de disparitie.
O zi frumoasa sa ai happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Ambele.Degeaba iubesti daca nu esti iubit si degeaba esti iubit daca nu iubesti...Cred eu.

| RAY a răspuns:

Daca iubesti si nu esti iubit e doar suferinta,amagire,dezamagire intr-un final, daca esti iubit dar nu iubesti e iar o amagire, iluzii deserte, pierdere de timp, cel mai bine e sa iubesti si sa iubit de persoana iubita asta daca exista persoane sincere desigur, eu personal nu cred dar sa spunem ca exista

ps tu ce smartphone ai?

| OoBunnyoO explică (pentru RAY):

Sincera sa fiu nici nu stiu foarte sigur, dar cred ca este Samsung Galaxy S5, l-am luat destul de curand.

| T0T a răspuns:

Au aceeași importanță, una e degeaba fără cealaltă.

| LoveSleep a răspuns:

La mine varianta a doua. Prima o am la degetul mic, spune-le BunnyOo!

| OoBunnyoO explică (pentru LoveSleep):

Bineinteles, doar esti iubit de toata lumea. laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Ambele.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iubirea este un act univalent. Fara conditii, fara a cere reciprocitate! Daca este IUBIRE!
Daca este tranzactie, atunci este un concept care iese din aria mea de intelegere. Mergeti la primarie, notar, eu sunt un personaj uman doar.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimuserr a răspuns:

Ambele sunt foarte importante.

| Suck a răspuns:

Niciuna...idealul omului e să fie fericit, indiferent dacă iubeşte sau nu.

| RaduTN a răspuns:

Sa fi sanatos!

| alexandrualind a răspuns:

Sa iubesti!

| Mussette a răspuns:

Atunci cand iubesti, sa te iubeasca. Dar niciodata nu va fi in aceeasi masura.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sometimes I find out that being loved and love back is quite demoralizing, but, paradoxically, I think that being loved and love in return is like feeling the sun from both sides.
Then, I rethink all, if those feelings are not mutual...being loved and not love back means destroying, but loving a person that doesn't love you back means your whole world tearing apart.
After all I've said I think it would be better to be hated, I like the idea of crossing someone's mind more than being trapped in one's heart.
So, in conclusion, none.

Mă gândeam ce să spun, în română părea destul de penibil, în engleză îmi pare ok laughing.

| OoBunnyoO explică (pentru anonim_4396):

E ok, cred ca in romana suna mai poetic. laughing

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Daca esti iubit si nu iubesti e nasol, daca iubesti si nu esti iubit e nasol, daca iubesti si esti iubit e extraordinar!

| Gunoi a răspuns:

Dacă nu e reciproc e cam aiurea cred.
Să fi iubit e bine că te mai admiră lumea, jap cu gașca laughing dar e cam aiurea când trebuie să-i spui "omule dă-mi pacewinking mai lasă-mă să respir laughing " Plus că persoana devine geloasă pe persoana iubită și vrea să vă despartă sau e grnul sensibil și senzitiv și îți dorește fericirea.
Să iubești e cam implicare a sentimentelor și o trăire intensă în a "dori" acea persoană. Ca urmare a neîmpărtășirii iubirii pot apărea depresii, supărări, gelozie, doctrine cum "vreau să îl/o am cu orice preț" și simplul "let it be".
Dar și iubirea împărtășită dacă se bazează pe compromisuri de genul nu îmi prea place dar.e tot o porcărie laughing

| OoBunnyoO explică (pentru Gunoi):

Deci concluzia este : iubirea este o porcarie. laughing))

| Gunoi a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nici chiar doar că iubirea este o mască demascată de nesimțire
Asta e cocluzia când iubești chiar dacă ști că iubirea nu e împărtășită vei fi mereu cu gândul la ea, să îi dprește fericirea și binele, să o ajuți indiferent dacă ești un străin, coleg sau prieten nu doar să o f** happy

Răspuns utilizator avertizat
| niki1003 a răspuns:

Ambele se completeaza. nu are nici o importanta da ca iubesti dar u esti iubit si invers. una fara cealalta aduc nimai durere