| anonim_4396 a întrebat:

Ce faceți daca unele rude, prieteni fac in felul următor:
Ți-am cumpărat geaca ăsta scoate banii.
Ți-am cumpărat pantofii ăștia scoate banii.
Dar ei fac lucrurile astea fara sa-ți ceara pentru că ei nu au bani multi și într-un fel sperând că o să facă o afacere.
Alti prieteni zic ia uite-te am făcut pastrama, ciorba de burta, saramura scoate și tu bani, țigări cumpărate, cola, vin și cafea da-ne și nouă niște bani să avem de buzunar.

Alti prieteni zic hai că știu eu un medic și mă duc la prietenul lor eu le-am dat banii să îi de-a școlii ciubuc dar ei nu au dat nimic, și-au însușit apoi zic hai cu mine că știu eu niste mici buni, cumpăra și nouă 2 cartoane. Intre timp ei fac cumpărături și când ajung la casa de marcat mă obligă pe mine sa scot 200 lei din buzunar fara acordul meu.
Alții îmi cumpără o bucată de teren si îmi cer banii pe el.
Alții îmi iau banii și merg cu ei după certificat de urbanism fara sa fiu eu de acord.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai zis că ai peste 1.90 m! Esti om matur, fă-le vânt!

https://ibb.co/k6p7X0D

| RxTx a răspuns (pentru floresdemayo):

Am lăsat cheile de la apartament la o bunica
Și mă debranșat de la țeavă de gaze comuna a blocului
Și mi-a pus centrala termica și contor de gaze și țeavă de gaze fara acordul meu cu gândul că o să îi dau mai mulți bani înapoi de cat a cheltuit ea cu toată traba.

Alta chestie aveam contorul de pe timpul lui Ceaușescu conectat la cine o fi fost electrica de exemplu.
Au venit unii în bloc cu curent electric și bunica mea nu știu cum a reușit ia chemat pe ăștia de la firma ăsta nouă și mă mutat la Enel
Dar ea a făcut treabă ăsta doar că să îmi zică mie că vai ce a făcut ea pentru mine și că eu sa mă simt să îi dau mai mulți bani de cat a costat-o.

| Simpatic a răspuns:

Te-am crezut pana la asta cu terenul happy
Dar ce prieteni ai bre asa cu dare de mana, la mine nu a venit nimeni sa zica uite ti-am luat un bentley nou acum da-mi banii pe el

| mastadont a răspuns:

Nu frate chiar nu-mi trebuie, să le stăpânești sănătos big grin
A doua oară nu mai vin când văd că nu-i rost de bani.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Eu mereu am crezut că dacă faci cuiva un cadou îl faci din drag și fără să te aștepți la nimic în schimb. De asta să-i aduci aminte cuiva de un cadou oferit când ceri o favoare e un act josnic, iar când cineva face asta îmi vine să-i dau cadoul înapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu le zic ca nu vreau, sa si le tina.