| anonim_4396 a întrebat:

Ce gânduri te fac nefericit?

Răspuns Câştigător
| Cristinaaa57 a răspuns:

Cand ma gandesc la unele amintiri., si stiu ca nu mai pot face nimic sa dau timpul inapoi

30 răspunsuri:
| MrLucas a răspuns:

Gandul ca trebuie sa ma trezesc devreme maine sa merg la munca laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Gandurile rele

| IonutCG90 a răspuns:

Bună seara. Nu mă îngelozește/deranjează fericirea/averea celor răi, ci suferința și lipsurile oamenilor buni mă afectează profund.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IonutCG90):

bună Ioane. nu te-am mai văzut de mult laughing

| IonutCG90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună, și încă nu mă vezi big grin tongue blushing

| IonutCG90 a răspuns:

Da, a trecut ceva timp.

| Scarbo a răspuns:

Viitorul, ceea ce am sa devin cu timpul, constientizand ca nu mai exista leac pentru "blestemul" meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

și mie îmi e teamă rău de viitor, asta doar pentru că trecut m-a rănit destul. dar, de ce-l numești blestem?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o intreg cult cu privire la depresie (Cultul ingerilor decazuti), sunt in depresie de 6 ani, daca esti de 4 ani, suferi deja de depresie schizoafectiva, ceea ce din punct de vedere medical este fara leac, are doar ameliorari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

s-a întâmplat ceva atât de grav care să-ți cauzeze depresia asta?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e doar un motiv, sunt zeci de motive, imagineaza-ti sa faci un lucru timp de 8 ani, care sa-ti displaca enorm de mult, atat de mult in cat sa ti se faca scarba doar cand te gandesti la el. Ceea ce e trist e ca in primii 2 ani de depresie nu am stiut ce e depresia, credeam ca asa se simt toti oamenii. Am scos multi oameni din depresie, cel mai greu a fost in cazul unei persoane ce era deja de 3 ani in depresie. Deci nu ai cum sa spui ca nu am incercat sa ies. Daca ai nevoie de ajutor eu iti pot fi alaturi happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

până la copii trebuie să aibă o femeie, deci stai liniștit...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

mă gândesc despre ce ai putea vorbi când spui de acei 8 ani? poate că ai nevoie doar de cineva care să te ajute să ieși din asta. e ok, nu am nevoie happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

Pai si nu ai posibilitatea sa schimbi situatia, la acel lucru care iti displace ma refer, poate cere sacrificii. Nu stiu. Dar merita sa faci tot posibilul pentru sanatatea ta.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun asa, suntem oarecum la fel, nici eu nu am nevoie de nimeni, pe langa ca pot scoate oamenii din depresie, ii mai pot si baga in asta, impartasindu-le din gandurile mele, deci cand spui ca am nevoie de o persoana care sa ma ajute, acea persoana nu numai ca trebuie sa-mi inteleaga problema, dsar trebuie sa-si asume si un risc foarte mare, dar de obicei cand cineva incepe sa ma cunoasca se distanteaza de mine.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar rezolva nimic daca as schimba acel lucru, deja am acceptat acel obicei ca fiind parte din mine, asta fost acum 3, 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

nu e vorba că nu avem nevoie de nimeni, e absurd să spuneam asta, doar că ne-am obișnuit singuri, ne-am obișnuit ca nimeni să nu ne asculte, cu atât mai puțin să ne înțeleagă, ne-am obișnuit să ne găsim puterea doar în noi. te simți singur, nu? straight face chiar aș vrea să știu de ce ești așa, asta dacă vrei să spui...

| syd a răspuns:

Majoritatea, dar nu toate

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine e ok, ma gasesti la id-ul claudiu_5net@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

N-ai cum sa stii pana nu esti in situatie. Nu trebuie sa te complaci in situatie daca nu iti convine, gaseste forta de a face o schimbare. Acesta e cel mai mare pas sa invingi depresia, nu e usor, dar nu-i imposibil. Totul depinde de vointa ta.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vindecat zeci de oameni de depresie, stiu cum functioneaza, ii stiu toate mecanismele, ma apuca rasul cand aud de depresie, eu nu sunt in depresie, sunt la un cu totul alt nivel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

Sa inteleg ca tu consideri ca in cazul tau e vorba de ceva mai grav decat depresia. Tu ti cont de nivelul gravitatii si incetezi sa mai lup ti. E ca si cum cineva ar trebui sa slabeasca 80 de kg, renunt la gandul de a slabi pentru ca e prea greu sa faca asta, poate daca ar fi avut de slabit. 20 ar incerca pentru ca e mai usor, dar pentru ca nu e asa, renunta. E un bun punct de vedere asta? E un exemplu banal, dar trebuie sa intelegi ca exista o solutie si pentru tine.

| Narcis2007 a răspuns:

Ca nu am realizat tot ce mi-am propus

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am nascut luptator, niciodata nu am sa incetez.

| Nirvanaaa a răspuns:

Gandul ca nimic nu merge bine si ca fac decizii gresite pe care le regret dupa.

| RAY a răspuns:

Ca voi muri vreodata, ca vor muri cei dragi, ca nu am banii, sanatate, ca imi bat joc de sanatatea mea, de fapt cel mai aiurea ma afacteaza amintirile din trecut emotionale

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

Sansele ca tu sa poti vindeca depresia, avand in vedere vocabularul, intrebarile si raspunsurile tale de pe TPU, sunt egale cu sansele mele de a construi un motor cu reactie folosind doar plastilina.

Sa induci depresia, doar pentru ca ai tu niste ganduri bolnave, cu atat mai putin. Ce poti sa induci sigur e disfunctia erectila, daca a-i obliga pe cineva inteligent sa-ti citeasca aburelile. Dar sa speram ca nu se va ajunge la asta.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca inteligenta mea a scazut dramatic in timp, nu mai pot fi atent aproape la nimic, am probleme cu memoria, cateodata nici nu pot fi in stare sa inmultesc 2 numere de 4 cifre. Constientizez ca nu am o gandire normala, dar asta inseamna depresie schizoafectiva.
Ps : Multe din intrebarile sau raspunsurile mele sunt puse la troll.

| suffarstar a răspuns:

Gandurile in general.

| syd2 a răspuns:

ma face nefericit... nesiguranta adica imi place sa stiu lucrurile la concret