| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna a fi penibil?

11 răspunsuri:
| тecнιннιlα a răspuns:

Inseamna sa fii de prost gust. Sa fii neplacut, jignitor etc.

| Yaesmin a răspuns:

Un om penibil se comporta caraghios si se face de râs.

| justanotheruser99 a răspuns:

Chiftelutacrocanta

| gemeni6226 a răspuns:

Exemple:sa mergi in pijama pe strada, sa te usurezi in parc, sa porti pantaloni udati in partea din dos sau in partea din fata, sa cada tamponul sau chilotii pe strada, sa mergi undeva nespalat si sa mirosi ca toti sa se traga de linga tine, s-a.m.d.

| Clorox a răspuns:

PENÍBIL, -Ă, penibili, -e, adj. Care provoacă o impresie neplăcută, supărătoare; greu de suportat, apăsător, jenant.

| Bacemi a răspuns:

A încerca să pari cine nu ești, a spune ce vor ceilalți să audă și a vrea să faci pe plac tuturor. Să fii la un nivel mult mai jos față de unde ar fi trebuit să fii, având în vedere resursele de care ai putut dispune până în momentul prezent. A încerca să te faci pe tine să te simți superior bătându-ți joc de alții și văzând în ei doar ce te face pe tine să te simți mai bine. A spune că știi ce ai de făcut dar rămâi în aceeași situație de de care te plângi de faptul că "ți se întâmplă lucruri". A te plânge de contextul în care ai fost crescut (familie, mediu) pentru prezent și viitor, refuzând să îți asumi responsabilități. A ieși doar cu oameni medicori care nu fac eforturi să evolueze ca să nu te simți singurul care stă și freacă menta, astfel având scuza perfectă să nu îți sufleci mânecile ca să îți faci viața mai bună. A cere sfaturi de la alții deși nu ții cont niciodată de ele. A judeca pe alții doar pentru că fac alte greșeli decât cele pe care le faci tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristina_Flori_1983 a răspuns:

Ce înseamnă cuvintul penibilă

| Gheorghță a răspuns (pentru Yaesmin):

Greșit. Un om este considerat penibil atunci când insultă, e nepoliticos și îi respinge pe ceilalți. Caraghiosul nu ține de penibilitate și nici de umilință.

| Gheorghță a răspuns (pentru gemeni6226):

Greșit.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Gheorghță):

Inseamna ca google greseste eu de acolo am luat ar fi cazul sa mergi sa reclami la google!