| Biiiby a întrebat:

Ce inseamna cand visezi ca esti insarcinata (am doar 11 ani) funda?

Răspuns Câştigător
| kabaleon a răspuns:

Bibi, nu mai asculta pe toata lumea si nu mai citi toate aberatiile pe care le scriu pseudo-astrologii astia pe net. Visele sunt de mai multe feluri: mecanice, premonitorii si simbolice. Cele mecanice sunt cele in care te visezi ca faci lucruri pe care le faci zilnic; cele premonitorii sunt vise in care visezi ce urmeaza sa se intample; iar cele simbolice sunt acele vise care sunt foarte greu de elucidat, in care visezi ceva ce parca nu are legatura cu tine, cu nimic in general. Visul tau este un astfel de vis simbolic. Visele au particularitatea lor si sunt in stransa legatura cu partea psihologica a persoanei care le viseaza. Astfel spus, nimeni nu poate sa inteleaga visul mai bine ca tine, pentru ca nimeni nu te cunoaste mai bine decat te cunosti tu pe tine. Toate comentariile pe care le primesti la o astfel de intrebare, in loc sa te apropie de raspuns, mai rau te indeparteaza, pentru ca raspunsurile vor fi date din perspectiva si experienta fiecaruia in parte. Insa, dupa cum am mai spus, fiecare vede si intelege lucrurile in felul sau, si ce e aplicabil pentru o persoana, nu este aplicabil pentru o alta. Cu toate astea sunt anumite actiuni in timpul viselor care sunt arhetipice (adica au o valoare simbolica eterna). Un astfel de vis arhetipic este cel cu fata insarcinata. Nu te speria, nu o sa ai nici un copil! Acest arhetip are ca explicatie faptul ca pentru tine (sau pentru persoana care are visul) urmeaza sa se nasca o noua etapa importanta in viata; ca esti in pragul unui nou inceput. Nasterea in vis are legatura si cu spiritualitatea, si te invita "sa nasti copilul din tine". Asta e o expresie foarte veche, care invita la a pastra si a descoperi virtutile ingropate in tine. Copilul este un arhetip al puritatii, al divinitatii. Pentru o buna interpretare a viselor, este necesar sa citesti kabala ebraica si sa ai cunostinte de numerologie. Kabala ebraica este o carte care detine cheia prin care se pot deslusi carti sacre scrise in mod simbolic, dar si vise. Pe deasupra, este necesar sa iti asculti instinctele atunci cand incerci sa-ti dai seama de insemnatatea unui vis. Iti propun un execitiu care te poate ajuta sa intelegi mai bine visele. Inainte de culcare, i-a un caiet nou si pune-l langa pat. Dimineata cand te trezesti, ai grija sa nu o faci brusc, sa nu te misti. Pur si simplu, trebuie sa iti dai seama ca te-ai trezit, dar sa nu te trezesti, sa ramai in pat intinsa, nemiscata, si cu ochii inchisi. Urmatorul pas este sa faci efortul de a-ti aduce aminte visul (este nevoie de rabdare, fara de care nu faci nimic). Ai sa vezi ca dupa ceva timp in care faci exercitiul zilnic, visele vor fi mai usor de adus aminte. Un al treilea pas este sa-ti notezi visele pe acel caiet, si din cand in cand sa le citesti. In timp iti vei forma capacitatea sa intelegi simbolistica viselor. Pentru asta este necesar sa faci o paralela intre visele tale si viata de zi cu zi, pentru ca prin intermediul viselor primim foarte multe informatii, care ne-ar putea fi utile in viata de zi cu zi. Sper ca ti-am fost de ajutor. Pace!

3 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Fa-ti Sfanta Cruce si culcate inapoi

| EleM a răspuns:

Http://www.interpretarevise.net/gravida.html
Citeste aici si afli:P
Funda:X?