| GaGy a întrebat:

Ce inseamna:ciclu cardiac, zcomot sistolic, zgomot diastolic, puls si tensiune?

mersi mult tuturor.
Funda!

Răspuns Câştigător
| andreiTPU a răspuns:

Ciclu cardiac = succesiunea evenimentelor intre 2 batai cardiace
zgomot sistolic = nu stiu sigur, dar cred ca e zgomotul produs de inima cand se contracta si trimite sangele in atrii si ventricule
zgomot diastolic = nu stiu
puls = miscare ritmica de contractare si dilatarea a peretilor arterelor determinata de sangele pompat de inima
tensiune (arteriala) = presiunea cu care circula sangele in artere

Cam atat stiu. sper ca ti-am fost de folos cat de cat.

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Înseamnă că trebuie să mai treci pe la şcoală.
Sau să-ţi cumperi un dex.
Sau să cauţi pe google.
Dar lenea-i mare, aşa-i?