| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "prietenie" pentru tine?

xoxo, didi

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Bună. Definiția se regăsește cu brio în aceste frumoase cugetări:
„Prietenia este egalitate armonioasă" (Pitagora);
„Una dintre marile fericiri ale acestei vieți este prietenia și una dintre fericirile prieteniei este aceea de a avea cui să încredințezi din tainele tale" (Alessandro Manzoni);
„Prieten este cel cu care poți rămâne în liniște" (Camillo Sbarbaro);
„Am învățat că indiferent cât de bun îți este un prieten, oricum te va răni din când în când… Iar tu trebuie să-l ierți" (Octavian Paler);
„Un prieten adevărat te prinde de mână și iți atinge inima" (Gabriel José García Márquez).
O zi liniștită. happy

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se poate defini, relația dintre doi oameni care au la bază numai gânduri bune!
Pa, pa.

| analia0103 a răspuns:

Pentru mine inseamna ca daca o persoana te ajutasi il ajuti la nevoie ii esti alaturi, inseamna ca ii esti prieten/a

funda? plzzpuppy dog eyes

| AbC_4616 a răspuns:

Un sentiment care consta in ceea ce ai in suflet si in inima si nu in ceea ce ai in buzunar.

| Yoana a răspuns:

O persoana care iti este alaturi la bine si la greu si nu te incurajeaza cand ai facut ceva rau. o persoana careia poti sa ii spui tot ce ai pe suflet [de incredere; x] fara sa iti fie teama ca te poate barfi love struck

| LoveChocolate a răspuns:

Aceea persoana caruia pot sa-i spun orice fara sa anunte pe toata lumealove strucklove struck...acea persoana care nu ma lasa la greu si care nu rade la orice tampenie pe care as faceo:X:Xhappy