| Love4Music a întrebat:

Ce inseamna in informatica i

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Acel i este un contor, o variabilă de tip Integer, sau Long integer, adică un număr întreg, care poate fi pozitiv, sau negativ, ce cele mai multe ori este pozitiv.

Acel i este o notaţie preferată de cei mai mulţi, asta înseamnă că nu eşti obligat(ă) să alegi i, poţi folosi orice literă, cu condiţia să defineşti clar la ce te referi când scrii acea literă.

i se foloseşte pentru a parcurge o listă, sau o matrice de la primul termen la ultimul termen.

i = 1 se referă la primul termen din listă, sau matrice. ATENŢIE nu se referă la termenul propriu-zis, şi se referă la numărul lui de ordine din listă (primul, al doilea, etc.).

i = 2 se referă la al doilea termen din listă, sau matrice, şi aşa mai departe, pentru i = 4, 5, etc.

În programe mai apare i = i + 1 care instrueşte computerul să treacă de la termenul curent, la următorul termen din listă.

De exemplu, dacă în timpul execuţiei unui program analiza se află la al zecelea termen din listă, i = i + 1 face trecerea de la al zecelea termen, la al unsprezecelea.

Sper să te fi ajutat. Mult succes!

| Love4Music explică (pentru RomulusMilea):

Da multumesc mi-a fost de folos.

1 răspuns: