| sckymosul11 a întrebat:

Ce inseamna inscriptia de pe oua: Ro1 / RO2 si RO3? Ce inseamna fiecare?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ro = ţara de provenienţă

"Începând cu data de 1 ianuarie 2012, pe piaţa naţională se comercializează următoarele categorii de ouă pentru consum:

- marcate cu cifra 0 – ouă din producţie ecologică, pentru care există norme stricte legate de suprafaţa, dar şi de furajele care se administrează găinilor;

- marcate cu cifra 1 – ouă de la găini crescute în sistem alternativ, respectiv în hală, dar şi cu acces într-un padoc exterior, iar hrănirea acestora se face cu furaje clasice;

- marcate cu cifra 2 – ouă de la găini crescute în hale, la sol, hrănite cu furaje clasice;

- marcate cu cifra 3 – ouă de la găini crescute în baterii (cuşti) îmbunătăţite (modernizate), conform normelor europene." - SURSA :
http://ph-online.ro/......coaj%C4%83

Toate cele bune.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ro -vine de la Romania cifrele vin, cred de la locul de productie.