| Simpluuu a întrebat:

Ce inseamna numele Lavinia? Dar Paula?
Fund@

3 răspunsuri:
| alintush15 a răspuns:

salut,numele"Lavinia" nu este un nume specific romanesc,in schimb dateaza din epoca preromana,are origine latina,el simbolizand "femeie din Roma". Dupa acest nume a fost fondat "Lavinium",un oras mult mai sigur decat Roma.
Temperamentul generat de acest prenume este idealist si romantic. Daca esti indreptata din copilarie catre stiintele umaniste,poti deveni un demn reprezentant al luptei sociale din variate domenii:drepturile omului, ecologie, protejarea animalelor.Pentru aceste domenii iti este de folos talentul oratoric si absenta tracului, mai ales daca esti educata din tinerete sa iti stapanesti emotiile.
Este un nume foarte frumos.

SI despre numele Paula
Prenumele feminin Paula este o varianta romaneasca a numelui latin Paulus. Semnificatia numelui Paula este "mic". A fost un nume foarte popular in Roma antica si in vremurile medievale si apoi incepand cu secolul 18.

| TomJerry a răspuns:

Emnificatia numelui Lavinia: Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.

LAVINIA- Origine latina,inseamna,, femeie latina''. Este o buna ascultatoare, ii va sprijini pe cei care ii cer ajutorul.Partenera si prietena de nadejde.
Paula
Acest nume de fata este folosit in Germania, Anglia, Grecia, Portugalia, Ungaria si Polonia. Sursa numelui este cuvantul "mic" din latina. Nu este folosit de mult timp, el fiind femininul de la Paul.