| Arrrinaaaaaaa a întrebat:

Ce inseamna o femeie demna?!

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

O, ce intrebare buna.
O femeie demna e aceea care pune pret pe ea, se respectă. Se dedica unui singur barbat, nu se injoseste, nu umbla cu toti. Barbatul in cauza nu l-a ales pentru fața frumoasa sau pătrățelele de pe abdomen, ci pentru ca e un barbat cu care poate construi, cu care poate avea o familie, poate creste copii.
O femeie demna nu umbla cu toate alea afisate pe strada, pentru a atrage priviri. E civilizata, se comporta ca o lady: nu vorbeste vulgar, nu bea pana cade jos, nu trage pe nas etc.
O femeie demna se concentreaza, in limita posibilităților, pe cariera si dezvoltare, pe cunoaștere.
O femeie demna isi pierde virginitatea cu soțul/logodnicul, nu cu oricine si nu la 15 ani.
Pe scurt, pentru o femeie demna, casa-i casa, masa-i masa.
As mai avea multe de spus, detalii, dar cred ca ai prins ideea: fii neprețuită.

| Arrrinaaaaaaa explică (pentru Plato):

Mai poti detalia te rog...

| natalia7prut a răspuns (pentru Plato):

Aici intervin eu cu o întrebare si accele care sau dedicat unui soț ce nu o apreciază si nu o respectă si după 10-15 ani hotărăste să se despartă mai e demnă sau o criticați pentru ceea ce nu i vinovată?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Dar un bărbat demn ce e?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproximativ acelasi lucru, as adauga spiritul de sacrificiu pentru familia lui.

| Plato a răspuns (pentru natalia7prut):

Rareori e cineva nevinovat. E si vina ei, ca l-a ales. Bine, depinde de la caz la caz.

| Plato a răspuns (pentru Arrrinaaaaaaa):

Sa mai detaliez? Cred ca mesajul e clar: nu incalca moralitatea, fii o doamna, nu o usuratica. Concentreaza-te pe lucrurile cu adevarat importante: familia, in primul rand, educatia, cariera.
Cauta-ti sufletul pereche si fii in exclusivitate a lui. Fa-ti o familie, copii. Asta face o femeie demna. Pune pret pe ea. Isi înțelege valoarea, stie ca trebuie sa fie apreciata pentru suflet si inteligenta, nu pentru corp.
Iti sugerez din suflet sa fii o astfel de femeie. Asta e calea spre împlinire, nu preacurvia si destrabalarea.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

O femeie care nu accepta sa se limiteze doar la obiect sexual sau doar la jucarie pentru barbat, ca aia nu mai e femeie, e doar praful de pe toba.
Subscriu si la ce a zis Plato,, in multe aspecte, nu la tot.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ceva ce nu există

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demnitatea este subiectivã, oricine trebuie sa se detaseze de acest aspect privind moralitatea/deminitatea, e pentru oameni slabi, inchisi la minte, in schimb existã karma care sta la baza fiintei tale, daca faci anumite chestii care unii le considera nedemne, asta nu inseamna ca si tu trebuie sa le consideri asa. Nimeni nu e intr-o asemenea pozitie sa "judece" moral pe nimeni! Mai ales o femeie, un barbat care are ceva intre picioare stie ca singurul lucru care il poate judeca e el insusi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun caz ce a spus pers căreia i-ai dat tu funda.Demna nu e sinonim cu sfânta.