| EvaTramell a întrebat:

Ce inseamna o prietenie adevarata? Raspunde-ti!

7 răspunsuri:
| cosima11 a răspuns:

In primul rand sinceritate si incredere. apoi iubire si apreciere. SECRETele trebuie stiute doar de cele doua sau cei doi. si. o prietenie adevarata nu se leaga de azi pe maine, ci pentru toata viata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul adevarat e cel caruia ii place sa te vada: care este dispus sa-ti ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, te trateaza cu menajamente cand esti absent, si cu franchete cand esti prezent. Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva sa ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni. Prietenia presupune cel putin doua suflete. O prietenie adevarata trece de interesul material. Prietenul este acela care gandeste pentru tine ca pentru el insusi si care este capabil sa te ajute sa intelegi ca uneori gresesti pentru ca prietenul care esti tu sa se schimbe. O prietenie adevarata este un cerc. Un cerc in care cei doi prieteni se ajuta in viata... sa se rostogoleasca. Cand esti singur, fara prieteni nu poti decat sa mergi "ca barca pe uscat"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu de gasit asa ceva. Eu una, nu cred in aceasta existenta.
O prietenie adevarata presupune loialitate, respect, acceptarea greselilor si multe compromisuri. Cati dintre noi mergem dupa aceste reguli? Dragostea de sine este mult mai mare si depaseste prietenia.

| Razvan a răspuns:

Inseamna sa fii super bun prieten cu tinewinking

| Hombre a răspuns:

Doar prietenie, "adevarata" niciodata.

| anaoi a răspuns:

Prietenie adevarat inseamna timp. timp sa te cunosti pe tine si pe cel pe care vrei sa-l asezi pe piedestaul prieteniei.prietenul adevarat exista numai daca vrei tu asta si daca stii pe cine sa numesti asa.prietenul adevarat face compromisuri pentru tine, rade cu tine, plange cu tine...
intr-o prietenie adevarata totul este reciproc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia adevarata e atunci cind nu-ti imaginezi viata unul fara celalalt, cind simti ca cineva traieste impreuna cu tine, cind stii sa ai pe cineva alaturi care gindeste la fel ca tine care te sustine si te iubeste asa cum esti, care te accepta intotdeauna orice nu ai face...