| Daniel_Marian_1997 a întrebat:

Ce inseamna sa fi discromat?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

DISCROMÁTIC, -Ă adj. Care are o culoare anormală. Care produce alterarea culorilor. [< fr. dyschromatique, cf. gr. dys – dificil, chroma – culoare]. Ce ai zis tu e o inventie de la cineva dus cu capul si nu exista in vocabularul roman.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://discromat.wordpress.com/intrebari-frecvente/
O zi frumoasa sa ai:)

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu e un terment acceptat medical, asa ca nu sunt 100% sigur, dar cred ca se refera la a suferi de discromie care inseamna ca ai un colorit anormal al pielii. Alta optiune ar fi sa se refere la discromatopsie care inseamna ca ai probleme la perceptia unor culori.