| Floricica123498 a întrebat:

Ce înseamnă sa fi Săgeata?

2 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Inseamna ca intr-o situatie dificila, sa fii bagat "la inaintare" de catre cineva, ca sa-ti asumi tu riscurile, iar acea persoana sa ramana doar cu beneficiile.

| FilipSorin a răspuns:

1.3. figurat: Vorbă, aluzie ironică sau răutăcioasă.
sinonime: împunsătură înțepătură.
Adaugă și din parte-mi... că d-lor au prea multă ocupație cu ochii bărbaților, pentru ca să-și piardă timpul cu ochii copilelor. – Mă duc îndată să înfig cu mulțumire această săgeată în sînul lor.
1.4. figuratbig grinurere vie și pătrunzătoare.
sinonime: durere suferință
format_quote O inimă sfărmată De săgeți.
M-ai mîntuit de săgețile morții. Cât ajunge săgeata = la o mică depărtare, aproape, nu departe.
sinonime: aproape antonime: departe Săgetător fără săgeată = om care a pornit la o acțiune fără să aibă mijloacele de a o duce la bun sfârșit.
După arc, și săgeată = așa cum e omul sunt și cele făcute de el, după meșter și lucrul lui.