| siwel a întrebat:

Ce inseamna sa ierti? Cand stii ca ai iertat pe cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ierti cu adevarat atunci cand, uiti. Este foarte greu, dar nu imposibil. Stii ca ai iertat, atunci cand poti sa te uiti la acea persoana si sa ii zambesti, cand ai pace in inima daca te gandesti la ea, cand poti sa nu reprosezi.

7 răspunsuri:
| Bteen a răspuns:

Stii ca ai iertat nu atunci cand o spui ci atunci cand nu simti suparare sau mai stiu eu ce sentiment negativ fata de persoana care ti-a gresit.Ierti pentru ca simti fata de persoana respectiva afectiune sau realizezi ca merita iertata.

| Silvia a răspuns:

Sa ierti inseamna sa treci cu vederea intr-un fel, greseala cuiva.Insa una e sa spui ca ai iertat si alta sa ierti.Eu pot sa spun ca te-am iertat, dar sa nu fie asa.
Eu stiu ca am iertat pe cineva atunci cand nu mai sunt suparata pe acea persoana, cand am trecut peste.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti ierta la comanda, trebuie sa simti in sufletul tau ca poti sa treci peste necazul pe care ti l-a pricinuit cineva. Eu zic ca, atunci cand iubesti pe cineva, iertarea vine de la sine.

| DeeDee a răspuns:

Ai iertat cu adevarat atunci cand uiti ce rau ti-a facut acea persoana, si iti recapeti afectiunea fata de el/ea.

| Yly a răspuns:

Când ești cu sufletul împăcat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand greseala facuta de acea persoana te-a calcat pe calcaiul lui ahile, atunci cand ai luptat singur cu toti, adevarul aflandu-se de partea ta.

| jolie a răspuns:

Niciodata nu poti ierta cu adevarat din suflet o persoana importanta din viata ta daca tea ranit rau ierti doar din gura pentru ca nu vrei sal pierzi adica ii mai dai o sansa dar nu poti uita niciodata uneori cand iti aduci aminte te doare si incepi sa plangi poate ca pers. respectiva(iubitul) te intreaba de ce plangi iar tu ii rasp. pentru ca l-ai iertat dar nu poti sa uiti deci... a ierta-a mai da o sansa