| Xanna a întrebat:

*Ce intelegeti voi prin a fi un baiat/o fata de gasca? Cum ar trebui sa se comporte? ce ar trebui sa faca?

*Sau genul de fata/baiat smecher? Ce intelegi voi prin baiat smecher/fata smechera?

**Exemplu:
-Am un baiat in clasa care la fiecare faza e serios. El nu prea rade, e genul de baiat serios si cand zice cineva o gluma el tot serios e, iar cand cineva il enerveaza ii trage o privire dinaia persiflanta.Il vedeti smecher? De gasca?

4 răspunsuri:
| DragonFLoW a răspuns:

Nu numai comunicativ, ci intr-un fel deschis la sugestii, idei, subiecte noi de discuta, sau a fi acceptabil ca personalitate intr-un grup.
acest baiat de care vb poate e chiar foarte de gasca daca, subiectul discutiei tale l-ar interesa pe acesta. Poate e serios doar la scoala sau doar cu colegii, are o personalitate si un caracter bine format, isi urmareste interesele, si nu se abate de la scopul lui, si nu vrea sa fie distrat.
Nu exista smecherie, daca acest cuvant exista sub orice forma in dictionar, ar trebui sa fie sters, dehsi nu cred ca exista.

| DragonFLoW a răspuns:

Ce alte raspunsuri mai vrei...
Iti mai zic inca odata ca nu exista ceea ce voi numiti "smecherie"
Poate asociati termenul cu un tip istetz care gandeste repede, stie multe, si mereu te poate surprinde. Sau are o atitudine cool, este placut tuturor, o companie placuta...
Tu poti considera pe cineva "de gasca" daca te simti bine in compania lui si ai prefera sa stai pe langa el decat alti tipi mai... necompatibili cu tine. Acest tip de gasca poate fi de gasca pentru tine si foarte enervant pentru altii. Aici trebuie sa iei in vedere multi factori, gen interese si lucruri comune la voi.

| DorelSudoru a răspuns:

Smecheria e pentru. cocalari. Prin a fi de gasca eu inteleg a fi comunicativ

| Xanna explică:

Alte raspunsuri?