| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce intelegeti voi prin,, Psihologia depaseste notiunea naivă de suflet"? E dintr-o carte.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Adică stările noastre sunt niște reacții pur psihologice nu sufletești. Sufletul nu există, ci psihicul.

| Staind a răspuns:

"Notiune naivă"...de suprafata. Superficiala. Psihologia iti diseca "sufletul" si-ti arata ca sufletul nu e numai un suflet. Sunt 15 suflete in 15 suflete care interactioneaza intre ele. E ca intr-o camera cu pereti din oglinzi. Inclusiv podeaua, ca sa n-ai vreun punct de reper. Tot se reflecta in tot. Mii de posibilitati. Faţete. Alegeri. Actiuni. Reactii si toate rahaturile.
Dar mno, suflet suna bine.