| anonim_4396 a întrebat:

Ce iti place cel mai mult sa primesti pe faiz: un "like", un "comment"; sau sa iti dea cineva "share" la vreo postare?
De ce?

20 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Un comentariu, chiar daca este critic. Astfel vad exact pozitia persoanei.
E ca si la cadouri. Apreciezi mai mult pe cineva care s-a gandit si ti-a luat un cadou inspirat care demonstreaza ca te-a ascultat cu adevarat.
Cu toate astea, parca mai fain ar fi sa te sune cineva ca urmare a ceea ce ai postat si sa incepi o discutie axata pe acel subiect, eventual finalizata cu o invitatie, fie ea la un pahar de vorba, la o intalnire, la sex.
Un like poate insemna in egala masura ca iti place postarea dar si ca iti place persoana care a postat.
In ce priveste sa imi dea share cineva la vreo postare, nu e nimic de placut aici, m-as bucura daca impartasesc mai departe articole de pe peretele meu care ajuta la formarea unei personalitati corecte.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Share-ul este important totusi, ca singurul mod de a impartasii, nu? Comentariile sunt personale, like-urile sunt viscerale (parerea mea ca ar trebui implementat si butonul de dislike, ca sa fie reactia viscerala echilibrata, ma rog...), dar a impartasii lumii o poza/opinie/stare sufleteasca personala a unui om caruia ii respecti creatia este foarte importanta, zic eu. Poate chiar mai importanta decat sa il lauzi/critici fara sa il ajuti sa-si puna in valoare efortul depus initial. Bine, nu vorbesc de statusuri tampe sau chain-letters-uri cu matze, asta numai unul la fel de plafonat mental ca si initiatorul postarii o poate re-publica (sau unul care n-a inteles bine mesajul, ha, ha).

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, lucrul cel mai folositor este impartasirea. E mai util sa creezi ceva nou decat sa incerci sa imbunatatesti ceva vechi.

| mona a răspuns:

Un,,like,,e suficient

| znstr a răspuns:

In primul rand un "like"(persoana respectiva ti-a vazut poza, ii place), un "comment" (e de acord cu tine/sau nu, are ceva de adaugat), dar si "share" (i-a placut fotografia/postarea, incat vrea sa o distribuie pentru a o vedea cat mai multa lume). Cred ca toate astea au si ele cate un rost, dar si o limita, dar din pacate 60% din cei care folosesc facebook exagereaza prin share-uri la poze doar pentru a primi like-uri. Pa pa!

| Chαяtreux a răspuns:

Share la postari. Asta inseamna ca i-a placut atat de mult in cat doreste sa arate si altora. [postari, nu poze]

| LolaLollita a răspuns:

Si daca spun ca niciuna? big grin Nu folosesc Facebook-ul happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că să primesc un comentariu fiindcă are mai multă substanță. Și nu mă refer la alea formate din câteva cuvinte, ci mai elaborate, uneori glumețe. Mă distrează.
Apoi să primesc un like, simt că nu sunt așa nasoală, în general la comentarii (se poate vedea și inteligența, dar și compatibilitatea mea cu ceilalți) decât la poze unde nu e meritul meu în totalitate.
Share-ul... îmi aduce și like-uri, și comentarii, doi iepuri împușcați deodată big grin.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stii care e dilema unui cristal Swarovski? Sa straluceasca intens si sa scoata ochii tuturor, prin exagerarea calitatilor sale de ciob de sticla mincinos, sau sa isi palpaie discret si modest adevarata valoare, de nepot retardat al diamantului laughing
Da, exact aia a decis! Sa luceascaaaaa sub spoooturiii! Asta ca aluzie fina la o intrebare blonda de pe TPUwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da! Întâi a ales a doua variantă, a pipăit terenul și a intrat adânc în el, apoi a trecut la prima.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai, lasa, ca nici tu nu esti cristal chinezesc, de-ala medicinal laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate nu sunt cristal de niciun fel. Am făcut și eu greșelile mele, dar am încercat să învăț din ele și să nu mi se urce la cap.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un fleac, ne-au ciuruit! laughing)))))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Repet: cu nefe și stup!

| blueheart a răspuns:

Prefer sa nu-mi dea nimic. Ceea ce postez acolo este doar pentru mine si pentru sufletul meu. Nu am nevoie de parerea nimanui si nu trebuie sa placa cuiva. Doar mie.

| anonim_4396 explică (pentru blueheart):

Fa-ti blog atunci laughing Pe blog chiar ca nu te deranjeaza nimeni laughing

| Juleuuss a răspuns:

Un share, pentru că vrea să vadă și prietenii poza. thinking

| para001 a răspuns:

Nimic, pentru ca este o porcarie

| zoeZoe a răspuns:

Un comment. Inseamna ca e cineva care e chiar atent la foto, la postare, la orice si are si o parere.

| AndreeMeaw a răspuns:

Pai mie imi plac like-urile pentru ca atunci stii ca cineva ti-a vazut postarea.big grin.Dar si comentariile pentru ca ai impresia ca ii place poza..share este important doar pentru celor care le place acea poza.thinking