| anonim_4396 a întrebat:

Ce m-am întrebat mereu: de ce se fabrică țigări (de toate felurile) dacă acestea sunt nocive pentru organism?
Și cum de se permite fabricarea, exportarea și vânzarea lor?
E ca și cum s-ar fabrica otravă în masă dar nu pentru animale, ci pentru oameni.

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

"Otrava" este disponibilă și la îndemâna oricui și prin alte produse, cum ar fi alcoolul, apoi nici hrana nu mai este "curată" este plină de chimicale care cu siguranță atacă în funcție de organismul fiecăruia mai mult sau mai puțin.Nu îi putem opri din a comercializa "moartea" la pachet, dar nu suntem obligați să consumăm.Și ne putem opune consumării unor asemenea toxine, căci cu fiecare achiziție a acestor lucruri nocive, pe ei îi îmbogățim, iar noi o să suferim.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu sunt chiar asa de nocive... avand in vedere ca sunt persoane care au fumat pana la batranete cand s-au lasat, si nu pentru ca aveau ceva, ci pentru ca nu mai puteau sa tina tigarea ca le tremura mana, cum era in cartea "Ikigai: secrete japoneze pentru o viata lunga si fericita".

Pe langa asta, este doar un lucru printre multe altele care pot sa ucida si pot sa duca la provocarea de diferite boli. Mai sunt o multime de lucruri care pot sa cauzeze cele spuse mai inainte, si totusi se comercializeaza. Probabil pentru ca omul este considerat a fi liber sa "incerce" ce vrea el.

Si nu, nu fumez.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce se fabrica?
Pentru bani.

Cum de se permit?
Aici raspunsul e mult mai complex.

| mastadont a răspuns:

Pentru că fiecare e liber să consume ce vrea, chiar și otravă de șobolani dacă aia-i place. E ca și cum ai întreba de ce se mai produce pâine când se știe că nu e prea sănătoasă și nici nu e recomandată de nutriționiști.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Răspunsul: pentru profit. Companiile de țigări vor să facă bani, nu le pasă de sănătatea publică.

| SingleForOne a răspuns:

Pentru nocivitatea nu are efect imediat, și pentru ca "fiecare are dreptul să facă producție și afacere cu ce vrea", și pentru că unii vor să trăiască un anumit stil de viață pe care și-l imaginează când produc, vând și/sau consumă tutun.

Răspuns utilizator avertizat
| BumiWolfie15 a răspuns:

My friend, asta se numește industrie. Fără cerere nu există ofertă, deci clienții și-o fac cu mâna lor. Unii oameni fac orice pentru bani, "calcă pe cadavre" cum se spune.De ce te-ai găsit să pui o astfel de întrebare doar despre țigări, mai sunt și alte afaceri dăunătoare umanității care ar trebui sancționate, dar nimănui nu-i pasă. De exemplu exploatările forestiere din cauza cărora aerul e tot mai plin de dioxid de carbon și se înmulțesc cazurile de cancer pulmonar. Sau orfelinatele groazei deschise doar de dragul subvenției de la stat, cine știe probabil un copil de acolo va deveni criminalul tău de mâine. Și energizante sun nocive, dar nu, trebuie să fie doar vorba de țigări. Mă întreb în ce lume invadată de panseluțe trăiești?

| darctron a răspuns:

Tutunul nu este dăunător, fumul inhalat duce la cancer in timp, iar producătorii pun nicotină (care duce la dependență) ca să mai cumperi un alt pachet și tot așa, altfel, dacă ai fuma in pachet pe lună, ăia ar muri de foame