| Ionut_Axente_1996 a întrebat:

Ce nationalitate sunt tiganii (romii)?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Conform Compendiului de istorie pentru invatamantul secundar din anul 1873 sunt indieni dintr-un trib din clasa de jos adusi ca slavi din India de catre mongoli in timpul domniei lui Alexandru cel Bun.

| Celcestietot a răspuns:

Strămoșii au fost de prin India.

Răspuns utilizator avertizat
| hahaha24355t a răspuns:

Cei din Romania, sunt romani.

| danut a răspuns (pentru hahaha24355t):

Corect, sunt romani de nationalitate tiganeasca. Cuvantul tigan nu este o jignire adusa respectivei populati ci numele de tigan este numele nationalitati respective asemanator cu cea de bulgar, ungur, neamt, rus, etc. Sunt romani din tot felul de nationalitati care mostenesc genetic caracteristicile poprului nativ, din care se trage, nu devine din punct de vedere genetic automat roman daca se naste pe pamant romanesc ci numai prin amestecul dintre populati (mai complicat cu tiganii).