| Rux_5597 a întrebat:

Ce obiceiuri stiti pentru seara asta? Superstitii de Sf.Andrei?

Cica se pune ceva sub perna sa-ti visezi ursitul?

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Se ung cu usturoi ramele ferestrelor, uşilor, ca să nu-ţi intre în casă strigoii.De-aia m-am chinuit eu să le spăl ca să le dau acum cu usturoi...

| r8driver a răspuns:

Tu crezi ca daca pui in fiecare an, in fiecare an visezi aceiasi persoana? Si daca tu ca fata visezi tot o fata...nu cred in asa cevawinking

| DrViorel a răspuns:

Fetele tinere prepara o "Turtuca de Andrei", turtita subtire din faina de grau, foarte sarata, coapta pe plita sobei si o manca inainte de culcare., dar e bine sa ramana doar obiceiuri nu si superstitii, crede-ma din experienta, daca ajungis a creezi in superstitii, in viata pierzi mult si eu am pierdut pana am renuntat la ele. Daca e doar de dragul sarbatoarei ei, iti doresc sa iti gasesti ursitul... O zi buna!

| oana23madrid a răspuns:

Da se pune busuioc sub perina

| pisoias a răspuns:

Si daca nu-ti place ce visezi? Mai bine uiti anumite obiceiuri.

| Rux_5597 explică:

Nu e vorba de crezut r8driver dar mi se pare foarte frumos sa pastram din traditii.De ce sa luam Haloweenul de la altii cand avem atatea obiceiuri romanesti? Eu chiar am de gand sa las misterul acestei sarbatori sa patrunda si'n casa mea!

| ElizzaTPU a răspuns:

Eu o sa-mi pun busuioc sub perna :d
obiceiuri si traditii de Sfantul Andrei: http://razvanpascu.ro/......sf-andrei/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa pui grau la incoltit si cica ai noroc tot anul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

41 de boabe de griu se pun sub perna