| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a întrebat:

Ce obiecte "Fabricat in Republica Socialista Romania" functionale mai aveti prin casa, pe care sa le si utilizati uneori?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este ca scria Fabricat in Romania.Nu in RSR.Mai am aragazul.Mai batran decat mine.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti explică (pentru darrio2007):

Corect, scriau pe unele doar fabricat in Romania, dar intelegi tu ideea laughing. Aragaze si masini de spalat inca am mai vazut functionale si eu. Ba chiar si un aspirator laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru AtelierDeReparatUseriTPUdefecti):

Aspiratorul (Ajax) s-a defectat.A tinut ani buni.L-am schimbat cu unul nou.Din generatia actuala.

| mona a răspuns:

Nu mai detin nici un produs fabricat in RSR

| Leocerba a răspuns:

Un butoias din lemn cu un maner care se roteste si macina piperul. E o rasnita manuala pentru boabele de piper, la care am ascutit de cateva ori paletele alea din interior.
Si merge.
Sunt f mandra pentru ca mi-a trebuit multa vrajeala pana sa mi-o daruiasca matusa-mea dar chiar tin la obiectul asta.
Tu ce tezaur de pe vremea lui Ceasca mai ai, functional, prin casa?

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti explică (pentru Leocerba):

Am un set de limonine, aka un Chinesse checkers de-ala octogonal din carton, chinezesc, complet (l-am cumparat de pe Okazii, ca al meu original l-am pierdut la coci laughing )
Joc in fiecare seara cu copiii si nevasta-mea, la 4 colturi simultan laughing
Mai am un radio mare cu lampi, in dormitor, la care ascult uneori Deutche Welle (in engleza, ca in romana nu mai transmite). Mai am un magnetofon Grundig vintage, si ceva benzi AGFA inca in stare de functionare, cu CC Catch si Jackson 5, la care se joaca fiica-mea cu surubelnita.
Plus un sifon de 5 litri din inox, un alambic de cupru, un ceas cu cuc (fara cuc, acum i-am lipit un strumf in loc), o rasnita de cupru, o tigaie de prajit cafea, un amplificator AKAI de 500 W (boxele sunt mai noi), o masina de scris Robotron, un aparat de fotografiat Zenit, cateva stilouri chinezesti si o trusa de tus Rotring, ce mai! Am o gramada! rolling on the floor

| Leocerba a răspuns (pentru AtelierDeReparatUseriTPUdefecti):

Ce-i "coci"? Un joc sau ce?

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti explică (pentru Leocerba):

Vezi daca nu te lasau parintii sa haladuiesti pe maidan in copilarie?! laughing
Coci era un joc cu bile de rulmenti sau limonine, care avea scopul mercantil de a lua fisele de 50 de bani ale adversarilor laughing Se juca pe o tarla fara iarba, fiecare oponent "tragand" bila spre tinta cu degetul gros din pumn, cam cum aruncam bilutzele din nas in cap la fete... intelegi tu ideea laughing
ce loveai (bila altuia sau fisele infipte de fiecare de-alungul tarlalei) confiscai! Asa am invatat eu biliard laughing

| Leocerba a răspuns (pentru AtelierDeReparatUseriTPUdefecti):

A! stiu de jocul asta, cum sa nu, dar nu-ti spun cum se cheama la moldoveni ceea ce tu numesti coci, pen` ca nu vreau sa-ti dau apa la moara.
Have a knife day big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nişte papuci pe care scrie Made in Romania.