| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de copii care sunt expuși la vârste fragede la desene animate, deoarece părintele nu își face timp pentru el? Desenele sunt nocive pentru aceștia, ascund mesaje ascunse? Eu sunt foarte documentat pe acest subiect și aș vrea să știu dacă părerile voastre coincid cu ale mele, mersi!

Răspuns Câştigător
| GoldenKing a răspuns:

Fii atent, ce era pe vremea mea, inainte de ce e acum e bun.Ce e acum, numai desene handicapate pentru retardati.Si toti stim ca de acolo ne luam noi replicile si toate cele.Dar genul asta de desene de acum au niste glume nu tocmai pentru ei...gen fac referinta pe fata la organe genitale, acte sexuale, perversitati etc.Eu consider ca daca faci un copil si il pui in fata televizorului l-ai facut si crescut degeaba

6 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da, e adevarat ca sunt foarte multe mesaje ascunse acolo, dar copiii nu le vad. Hmmm nici de mine n-au avut chiar asa mult timp(adica sa stea cu mine mereu) imi mai puneam filme la vechiul aparat cu casete VHS ca nu aveam abonament TV atunci(pana la 3 ani) dupa am inceput eu sa vreau muzica la casetofon, cat de rau imi pare ca l-am stricat laughing) Pe la 4 ani cred ca am inceput cu desenele, eu nu cred ca m-au afectat, oricum imi placeau mult astea clasice Tom&Jerry, Scooby Doo, mai erau si altele, nu mai stiu, dar nu mi-au facut rau, parerea mea. A, stai, ma mai uitam inainte de a avea abonament la bulgari, erau niste desene de la 3 la 4, parca era si Spiderman

| RAY a răspuns:

Asta nu-i nimic saptama trecut am vazut 2 copii obsedati de tablete, mi-a fost aiurea sa le instalez jocurii dar na ce sa fac, din pacate lumea devine tot mai dependenta de tehnologie de la cel mic pana la cel mare, vad pe multi obsedati de smartphone si cand vb cu ei aiurea

| Mădă0611 a răspuns:

Ce mesaje ascunse ascund desenele? laughing Pe cocoon te-ai documentat?
Circula pe net o iluzie in care se vedea un cuplu sau vreo 9-11 delfini. Copiii nu au mintea corupta sa vada "mesajele ascunse" si astfel nu ii pot influenta. Eu am vazut "The king lion" si n-am ajuns vreo nimfomana sau pr0stituata ca praful se ridica in forma cuvantului "sex", nici nu am vazut si nici nu m-a influentat.

| Doub a răspuns:

Da, sunt nocive.
Da, au mesaje ascunse, în special violenţă şi sexualitate.
Desigur, există şi excepţii.

| dannyel86 a răspuns:

Depinde la ce productii te uiti. Mie nu mi-e rusine ca am crescut cu Tom&Jerry, chiar daca vei spune ca si ele ascund anumite mesaje. Cand esti copil, privesti desenul asa cum este, fara sa-l poti analiza. Mie si acum imi plac si ma le urmaresc ori de cate ori am ocazia. Ma bucur ca am avut sansa sa urmaresc productii de calitate, nu cele din prezent, care instiga la violenta si alte asemenea.

| MaybeJustMe a răspuns:

Este inadmisibil, cel mai frumos este cand un parinte se joaca cu copiii lui, ar trebui sa iti faci mai mult timp pentru ei.
Unii ajung sa respinga realitatea datorita desenelor.

Bafta!

(Nu o lua chiar asa de serios.)