| Andrei26111999 a întrebat:

Ce parere aveti dacă barbatii vor reveni la personalitatea clasic masculina, adică sa fie puternici, cu inițiativa, să plateasca totul în casa, sa fie capi de familie și să preia conducerea familiei, sa aibă masina, casa, studii superioare și apoi sa se însoare iar femeia sa fie gingasa, frumoasa, feminina, sa găsească și să fie supusa bărbatului observ ca se tot vorbește despre faptul ca barbatii nu mai sunt ca acum 100 de ani și ca si-au pierdut firea bărbătească dar ca un eventual razboi cu Rusia va readuce barbatii în starea lor naturala de masculi ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce război mă sărăcia Europei )))) aveți războaie economice, aveți la datorii de trebuie să plătiți și în viața de apoi, cât despre bărbați cei masculini vor duce specia mai departe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unde naiba faceau atatea barbatii acum 100 de ani? Facultate si masina, iar ea doar sa fie gingasa? rolling on the floor
Crezi ca medicii din 1924 se casatoreau cu femei simple, doar ca sa le spele hainele?
Crezi ca barbatii bine, de la oras, aveau casa inaintea insuratoarei, la fel ca aia de la tara?
Crezi ca inainte de 2000, avea tot prostul masina?

Schimbarile petrecute sunt in primul rand la femei: au drepturi, au cariera, nu mai sunt simple masini de facut copii si batut dupa amiaza.
Atat barbatii, cat si femeile, merg pe drumuri individuale acum, de aia e mai slabut cu casatoriile si cu familia clasica, in care doar barbatul conta.

| Andrei26111999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Observ ca tot mai multe femei se plâng ca bărbații nu mai sunt ce erau, ca aceștia nu sunt romantici, garanție, gentleman, oricum chiar dacă suntem egali, nu am văzut femeie sa ia un barbat cu statut social mai mic sau cu bani mai putini, ele tot barbati provideri vor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei26111999):

Si tu stai sa asculti femeile?
Majoritatea se contrazic in fiecare propozitie, mai ales prin actiunile lor.

| mastadont a răspuns:

Dacă ești bărbat adevărat atunci ar trebui să fii în stare să ai o femeie, simplu. Altfel, doar stai și te plângi pe social media de ce înseamnă să fii bărbat în timp ce alții chiar sunt.
Singurii care vorbesc despre femeie ca fiind supusă sunt bărbații care nu sunt în stare să-și facă o iubită și atunci dau vina pe societate și pe femei că au îndrăznit să fie independente, un bărbat adevărat privește femeia ca pe un egal nu ca pe un sclav.

| Andrei26111999 explică (pentru mastadont):

Nu sunt egale, barbatul este superior deoarece toată infrastructura lumii, telefoanele, calculatoarele, internetul, inteligenta artificiala au fost inventate de barbati, femeile acum se cred prințese și au pretenții exagerate de la barbati pe cand înainte o ingetata și o floare erau o bucurie pentru o femeie, dar acum trebuie sa fi "barbat alfa" super dotat din toate punctele de vedere

| mastadont a răspuns (pentru Andrei26111999):

Iarăși, generalizări și stereotipuri fără rost. Cunosc zeci de exemple din viața reală de bărbați care nu sunt alfa și au iubită, dacă nu reușești să îți găsești atunci la tine este problema nu la ele.

| mODIN a răspuns:

Desi sunt de acord partial cu tine, cand aud lucruri de genul tind sa cred ca oamenii au o imagine asupra conceptului de "masculinitate" influentata de idei foarte imature. Da, ar fi bine sa revenim la presonalitatea clasic masculina, dar eu prin asta inteleg revenirea la modelele barbatilor demn de respect din istorie, nu la imaginea superficiala prezentata pe social media.

A avea masina e ceva strict necesar pentru a fi barbat? Eu personal nu mi-am luat niciodata carnetul. Faptul ca m-am descurcat pana acum si cu transportul public si taxiuri ca face mai putin barbat?

Lucrez in armata, cunosc un subofiter care a luptat in Afghanistan, a alergat 50 de km in ziua in care a implinit 50 de ani si e considerat un model din toate punctele de vedere pentru ceilalti subofiteri din unitate, avand titlul cel mai intalt pe care i-l permite gradul. E mai putin barbat pentru ca nu are studii superioare?

Chiar si partea cu "puternic" e discutabila, daca te referi la putere fizica. Unul din prietenii mei cei mai buni si probabil cel mai apropiat om de idealul de "mascul alfa" pe care l-am cunoscut in viata mea este un fost coleg din facultate care a parasit domeniul filologiei pentru ca i se parea prea usor, s-a apucat de medicina, de la zero, si prin determinare si munca grea a atins culmile industriei respective, una notoriu de dificil de supravietuit. Dar nu a calcat in viata lui intr-o sala de forta si nu cred ca a putut vreodata sa faca vreo tractiuni.

Un barbat adevarat este unul asumat, unul care refuza sa dea vina pe altii pentru nereusitele sale, unul care are valori puternice la care nu e dispus sa renunte de dragul confortului sau din frica. Un barbat adevarat este cel care nu triseaza sau inseala alte persoane pentru a-si atinge obiectivele. Un barbat adevarat e cel care refuza sa ii manipuleze pe ceilalti pentru a obtine ce-si doreste. Un barbat adevarat e cel care spune adevarul, chiar si cand acest lucru ii face viata mai dificila, sau chiar i-o pune in pericol.

Pentru mine, Navalny e un exemplu de barbat adevarat. Dedicatia lui pentru lupta anti coruptie si dreptate i-a adus mai multe tentative de asasinare, lucru care nu l-a oprit din a-si promova valorile. A fost ucis pentru comportamentul sau, dar a fost un risc pe care si l-a asumat. El e un exemplu de barbat adevarat!

| MistarGoGu a răspuns:

Ai trecut la islam? Îți faci harem? Aia cu " supusa " bărbatului este mentalitate de ani 1700!
De muncitori sau tehnicieni nu mai avem nevoie? Toți masculii cu facultate?
In caz de RAZBOI intervine instinctul de conservare! Ești BARBAT sau crapi! SO Fu#$ing SIMPLE!

| Giulia911 a răspuns:

Barbatii chiar sunt feminizati și femeile masculinizate. Sper sa ne revenim cât mai repede