| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de cozonacii Balocco aia italieni care apar in Cora inainte de craciun si paste?

Ieri am fost in Cora sun plaza si am luat patru din aia de 800 g MaxiCioc, a mai fost si 46 lei unu, m-au dezamagit extrem de mult, coca nu era cine stie ce, ciocolata in el putina 14, 4 %. Deci ar veni la 450 g 25 lei.

In timp ce Boromir cu ciocolata si rom de 450 g e 10 lei si e mai bun de 5 ori decat ala, are 30 % crema de ciocolata! Luam din ala mereu, dar a zis hai sa iau din asta. Am mai luat acum 10 ani si parca era mai bun, avea coca afanata si ciocolata ca lumea in el, dar parca era alt model.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu am văzut la profi, am fost duminica numa cozonac de la boromir aveau

| Mosotti explică (pentru RAY):

La profi n-au, au la Cora pe mine m-a dezamagit, aia buni erau aia la cutii de 450 g, dar nu aveau din aia, am zis sa iau d-aia de 800, nu e acelasi lucru. Ori erau intariti si real nu erau proaspeti, si asta e posibil. Aia Boromir cu cioco si rom sunt durere de 450 g, mananc cateodata si doi odata, cand simt coca aia cu ciocolata aia, plutesc in cele mai inalte sfere ale placerii. Un cozo din asta are 1900 kcal maxim, cantareste cam 460-470 g dupa ce-l scoti din folia aia.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Mi'ai lasat un comentariu dar nu pot sa il vad, intrebarea aceea nu mai exista.
Era ceva important, sau? /

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

In legatura cu ce? Zi mai exact comentariul te rog si unde l-am lasat.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu. happy In notificare imi aparea numai 'da de ce cazut?' A fost la intrebarea cu parerile despre Ray.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Aaaa, de ce zici ca inca nu a cazut la fundul forumului ca si cum ai parere proasta de el.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Am! Este un, nici nu stiu cum sa'l numesc!

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Argumente? Ce face mai exact? Nu zic ca nu ai avea dreptate, de aia intreb. Spune ca nu se supara, iti zic eu. Sau zi-mi pe privat daca vrei. Iar ce e in privat, acolo ramane, nu dau nici la prieteni cand vb cu altcineva pe privat, asa este omeneste, decat cu acceptul celuilalt.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Argumente?
Este un omulet care jigneste in necunostinta de cauza si voteaza nefolositor si eronat tot fara motiv. In realitate nici nu ar fi in stare sa scoata un cuvant cu mine de fata dar aici are tot curajul din lume.
L'am facut 'penibil' odata, la o intrebare, iar el a tradus cuvantul care inseamna suparator sau jenant, intr'o jignire.hee hee
Sa ii cumperi te rog un dictionar, aceasta este parerea mea despre el, si nu mai am nici un motiv sa o mai schimb, acest om nu stie lucruri simple, cum ar fi, sa scrie; 'Am gresit! Nu stiu ce inseamna penibil si probabilitate!'.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Daca tu asa experienta ai avut cu el, nu te contrazic si nu contest ca doar nu ai de ce sa minti, eu doar am spus ce experienta am avut eu cu el, adica a fost okey, si ce am vazut ca a mai postat. Nu stiu cum este cu altii, si ar fi incorect sa spun tie "aa..nu e asa", referindu-ma la experienta ta.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Mi'ai cerut argumente, ti le'am dat. happy

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Sigur, nu e problema, ai dat argumentele, pacat ca ai avut asa experienta cu el.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Haide sa nu mai vorbim despre acest omulet, eu il las cu parerile si credintele lui. Inferno trebuia sa fie mort dupa ce cuvinte i'am spus, iar sensibilul acesta a lesinat cand am scris ca este penibil. laughing
Asa exemplar de 'barbat'! Sa il puneti in rama. laughing
Imi pare rau ca ti'am stricat intrebarea despre cozonaci. happy

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Da, cu mine a fost ok si aia e. Cu cozonacii aia e, putini stiu sa faca ca lumea si dureaza si f mult.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Apropo nu i-am dat ignor,ea mi-a dat ignor,are o aroganta exagerata,daca ma vedeam cu ea fata in fata cica nu-i spuneam,ba da i-as spune si real,daca vrea ne putem vedea, mie nu mi frica de realitate, alta chestie scrie acest acest omulet = se crede superioara, nu are bun simt, educatie, scrie ca am jignit-o sa vad si eu acele jigniri ca sunt curios

| Mosotti explică (pentru RAY):

Mda, asta e, nu ma bag intre voi, mie si tu si ea imi pareti okey. Tu mananci cozonaci sau doar vive? Ca acu vine craciunu, vine revelionul.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Am cumparat acum dragule un tort de la profi, daca aveau cozonac cu caramel de la boromir cumparam, dar nu aveau, clar cozonac o sa cumpar, asa e traditional

https://www.einfachbacken.de/......bstgemacht

| Mosotti explică (pentru RAY):

AAA, buuun si asa, super tortu ala cum arata.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Da si multe calorii, o intrebare, acelasi stele care le vad eu noaptea le vede toti din emisfera nordica cand e noaptea la ei?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Asta nu stiu.

| RAY a răspuns:

Penibil, ~ă [At: HELIADE, D. J. 177/16 / V: (înv) ~ble / Pl: ~i, ~e / E: fr pénible] 1-2 av, a (Într-un mod) care cauzează o foarte mare frământare sufletească sau suferință morală Si: amar (12-13). 3-4 av, a (Într-un mod) care provoacă stări extrem de neplăcute, cu efect nedorit, foarte greu de suportat. 5-6 av, a (Într-un mod) care face pe cineva să se simtă foarte încurcat, jenat, stingherit. 7 a (Înv) Care cauzează suferință fizică, durere Si: chinuitor. 8 a Care se face cu greutate Si: anevoios, dificil, greu. 9 a Care cere un efort deosebit Si: extenuat, obositor.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu mănânc cozonaci, nu imi plac.La prietenu meu ii face bunica acasa ca aia sunt splendizi.
Te sfătuiesc ca mai degraba sa ti-l faca cineva sau sa iei de la brutărie decat de la supermarket.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Mai bine ca nu-ti plac, fac rau, multe Kcal pe 100 g in jur de 415. Sincer NU a reusit cineva sa-mi faca cum doresc eu, a reusit o prietena de a mamei prin 1987 decembrie, avea nuca destula, ce buna era, coca buna, dar aia nu mai face ca are 90 de ani acum, deci se poate. Cei facuti acasa au coca mai dura, nu tine, pai unu de 1 kil nu pot sa-l mananc pe tot, deja a doua zi nu mai e ca in prima de proaspat, merge daca mananca mai multi pe tot in ziua aia, dar familia mea nu mananca.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu mai mănânc cu mac o felie de pofta da nu prea ma omor după el.La părinți mei in cartier este o brutărie ce face pâine o minunăție si cand e vorba de cozonaci il mănâncă lumea si cu ochi.Cred ca mai bine cumperi câte unu de la câte o brutărie decat de prin supermarket.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cozonacii sunt scumpi. Iar cei din magazine nu sunt buni pentru ca au multi aditivi in ei si ingrediente de proasta calitate.
Mie sincer dulciurile din Italia nu imi plac deloc. De fiecare data cand am primit de la cineva venit din Italia vreo cutie de ceva dulce am gustat si efectiv le-am aruncat. Eu cred ca italienii astia pun si mai multi aditivi in dulciurile din magazin decat pun romanii.
La cofetarie ar fi trebuit sa mergi.
Dar eu am renuntat sa mai cumpar cozonaci.
Sa facem un calcul:
-1 kg de faina e vreo 3 lei
-5-6 oua sunt ieftine (nu stiu, ca mie imi da bunica de la tara)
-1 pachet de unt e vreo 7-8 lei
-1 L de lapte e vreo 5 lei
-500 g nuca vreo 15-20 lei ( nu mai stiu cat s-a facut). Sau poate vrei sa pui crema de ciocolata si e mai ieftina decat nuca si cacaoa la un loc
-1 plic de cacao vreo 3 lei
-zaharul e vreo 4-5 lei kg si nu il folosesti pe tot
Plus ceva maruntisuri de 4-5 lei
Daca ai un cuptor cat de cat ok si vreo 2 ore la dispozitie (de munca efectiva), ai facut 2 cozonaci cu preturile de mai sus si crede-ma ca se fac foarte usor, gasesti retete video explicate pas cu pas, e imposibil sa nu iti iasa. Sa vezi ce gustosi sunt.

Si da, am gustat si eu de la Boromir si sunt bunicei dar tot de cozonac de magazin au gust.

Mie imi place checul de la Boromir, e bun.

| Mosotti explică (pentru Furnicuta000):

Cozonac din ala facut in casa nu imi place in primul rand coca nu e afanata si moale, apoi nu stiu cum se intampla ca oamenii nu pun umplutura mai ca lumea in ei, vezi asa un firicel de nuca anemic, cand eu am vazut cozonaci ca lumea cu nuca mai ca lumea, nu coca goala

Pana la urma nu imparatesc lumea, nu traiesc 1000 de ani, nu conteaza ca are aditivi, conteaza sa-mi placa la gust, aia boromir ma urca in al 10-lea cer cand simt coca aia moale si ciocolata aia in el DOAMNE, ciocolata care e destula ca umplutura.

Aia balocco prin 2008 aveau si aia umplutura mai ca lumea aia de 450 g, acum aia de 800 nu, am luat teapa rau de tot, poate aia de 800 g si atunci erau la fel, nu stiu. Scumpi iar nu conteaza ca nu se mananca cozonac zilnic, de sarbatori doar. Boro e 10 lei unu de 450 g, nu cred ca e asa scump, mai ales ca repet nu mananci ca pe mancare zi de zi cate 1-2 (eu sunt dus cu pluta la cap de mananc des cate unul intreg).
Sigur ca daca era unu de casa facut afanat, moale si cu umplutura mai ca lumea, era de preferat asa cum zici si tu.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Ma refeream ca aditivii schimba gustul alimentelor, nu ma refeream la sănătate si alte chestii de genul. Iar cozonacii aia din magazin la sub 10 lei sunt făcut numai cu faina, zahăr, cacao și margarina plus aditivi, de asta zici ca mănânci pâine, dar o pâine de proasta calitate.
De asta nu suport eu dulciurile din Italia, cred ca baga prea mulți aditivi și au un gust ciudat. In România parca sunt mai bune.
Și sa îți spun de ce ei nu pun prea multă umplutura: pentru ca nu va mai fi mare și pufos cozonacul. Dacă are prea multă umplutura nu mai creste cum trebuie și pe ei nu ii interesează sa vândă un cozonac turtit. In plus așa fac și economie la umplutura laughing
Iar cel de casa trebuie frământat foarte mult, cam 30 minute-1 ora (cine are robot de Bucătărie face mai repede) ca sa fie moale. Știu ca te referi la cozonacii aia de casa care arată ca buretele dar aia probabil nu au fost frământați deloc.

| Mosotti explică (pentru Furnicuta000):

Fugi ma ca imi place de mor, are un gust de nu se poate, uneori mananc si doi odata de 450 g Boromir, nu e ca si cum mananc paine, si crema aia cu rom in ea, mmmm, altfel nu mancam. Ma refeream la cozonacii de casa ca nu pun umplutura, daca acea persoana a pus si a mers, se poate! Si nu se pune zahar, se pune stevia rebaudiana, ca zaharul apasa, nu mai creste cum ar trebui, se pune putina stevia ca sa echivaleze zu lingurile alea de zahar si aia este, si iese si cu mai putine kcal. Plus faina cat mai deshidratata. Coca vreau sa fie afanata, nu stiu daca intelegi la ce ma refer. Nu stiu daca stii de pe vremea lui ceausescu cozonacu ala Panduri care avea coca asa, doar ca nu avea umplutura. Astia de casa au coca dura, nu afanata ca o paine proaspata. Si culmea, toti fac asa, nu doar unii ca nu framanta sau framanta, ageamii pe banda.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Gusturile nu se discuta, si mie imi place Boromir dar parca tot cozonacul bunicii e de 100 ori mai bun.
Ai incercat cozonacul unguresc baigli?

| Mosotti explică (pentru Furnicuta000):

Da, baigli nu imi place, are aluatul ala necrescut, mie cozonacul buncii n-a fost bun, haha, la fel iesea, coca cam dura si umplutura cam ioc, punea zahar in loc de stevia, si se lasa, ca ala trage in jos coca, cu cat pui mai mult cu atata trage mai tare in jos si nu e bine, asa stevia pui maxim o lingurita la 3 cozonaci cam si echivaleaza cu cantitatea aia mare de zahar. Bormiru cum e? Heheee mori nu alta, eu musc din el ca din senvis barim sa stiu o chestie, il presez putin cu degetele sa fie mai subtire si pac, da-i si trage, da-i si trage.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Totusi nu imi vine sa cred ca ai dat 184 lei pe niste cozonaci de la magazin laughing

| Mosotti explică (pentru Furnicuta000):

Dar ce are? De doua ori pe an nu e mare lucru, sa nu dai mereu, desi odata am mancat cinci cozonaci odata de 450 g din astia Balocco. Din moment ce aia exista, nu sunt facuti sa fie cumparati de oameni? Daca nu ar fi cumparati nu mai erau acolo.