| Cretinul112 a întrebat:

Ce părere aveți de generalul Alexandru Averescu? Eu cred ca a fost un nenorocit.

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu prea stii istorie... mai pune mana si citeste.

| Cretinul112 explică (pentru danbnz):

Din cauza lui am pierdut Maramureșul de Nord.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crezi tu.

| LoveSleep a răspuns:

A fost 2 saptamani in trening cu mizeria aia...
In ce lume trăim...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Chiar! Data viitoare când vom avea un război mondial, te punem pe tine general de armată!

| Cretinul112 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Eu m-am referit la cariera lui politica, nu m-am luat de aptitudinile sale militare. Eu zic ca era un nenorocit pentru ca a cedat Maramureșul de Nord fără motiv.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Cretinul112):

Iar vorbești fără să știi. Granițele României Mari au fost stabilite în 1920, la Trianon. Conform Wikipedia: "Din partea României Tratatul [de la Trianon] a fost semnat de dr. Ion Cantacuzino, ministru de stat și Nicolae Titulescu, fost ministru."
Și în plus, Maramureșul de Nord e predominant slav, cu MINORITĂȚI române și maghiare.

| Cretinul112 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Știu chestia asta. Dar istoric este un teritoriu românesc. Și nu erau deloc cehoslovaci în Maramureșul de Nord...
http://onestitate.blogspot.com/......-nord.html