| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de Marius Csampar criminalul care a ucis 6 oameni din dec 1993 pana in aprilie 1997? A fost eliberat in iunie 2020 dupa 23 ani si 2 luni, in sept acum a facut 46 ani, a fost arestat la 22 ani jumate.

S-a eliberat, comisia si el se considera reabilitat, regreta ce a facut, a facut deja vlog, multi il vad simpatic, are 8700 vizualizari, da live-uri cu tot felul de povestiri.
Adevarat ca se vede ca ar fi alt om, dupa figura, dupa cum vorbeste, nu mai e ala dinainte, deja munceste la 2 jobs, s-a integrat rapid de tot.

In considerati rebilitat? Ce parere aveti de el?

43 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Vorbim totusi de un criminal in serie care a omorat 6 oameni, astia niciodata nu se schimba indiferent de cum se arata ei pe moment, nu iti poti da cu parerea din moment ce a fost eliberat de curand, poate recidiva oricand, felicitari justitiei romane ca a eliberat un criminal in serie care trebuia sa stea pe viata acolo. Ce parere am? Din moment ce a omorat oameni nu pot avea o parere buna despre el, mai trebuia sa stea pe la racorica o perioada, din cate am inteles, pe o femeie o omorat-o pentru niste vin, povestea el undeva, se vede de la o posta ca omul are probleme la scufita. Am empatie 0 pentru criminali, violatori, pedofili cum am mai zis-o.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Cam asa gandesc si eu, ma mir de aia care-l admira "Bravo marius, salut marius, avem ce invata de la tine...Montana face povesti pe spatele tau".

Adevarat ca izolat de ce a facut, zice bine ce zice, deci sfaturile le da bune, macat atata lucru sa faca.
Mai povesteste si din puscarie care e interesant ce-i drept, dar subtire fata de Montana, ca prin asta a captat in primul rand, bine, e relaxant sa asculti povestirile, si sa stii ce sa faci si cum e acolo in caz ca ajungem, ca putem ajunge oricare fara sa vrem, un accident masina, vreo bigamie ceva.

Montana a povestit mult mai multe de puscarie decat acesta, asta una, al doilea eu consider ca nu a facut nimic rau, n-a dat in cap, n-a furat, n-a talharit si nici omorat, violat.
Doar a vrut sa dea foc la un local dupa ce a aranjat asta cu patronul, deci nici asta n-a facut-o altcuiva aiurea, s-a aranjat ca sa ia ala asigurarea, iar lui Montana (Dan) i se dadeau 20000 euro.
Si pentru asta a facut 5 ani si 2 luni de parnaie, pacat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-l considerat reabilitate, pentru ca ucigasii, in special cei care au ucis in serie, nu se pot reabilita, aavdn crima in sang.
Un om nu se schimba, doar isi ascunde firea si apucaturile cat lumea sta cu ochii pe el, dar imediat cum lumea il va uita, se va simtii in siguranta si va reincepe sa ucida din nou.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt eu să judec, și nu cunosc motivele crimelor lui. și nici nu am de gând să caut acum pe Internet, să îi cunosc viața. Dar dacă este vorba de 6 ( șase) crime și condamnare doar de 23 de ani, am niște semne de întrebare, de nedumerire. Parcă am fi în Norvegia unde un terorist a omorât 79 de persoane și i-au dat doar 15 ani, pe motiv că orice criminal ca el este recuperabil, reabilitabil. O fi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, greu de zis. Foarte greu de zis, dar nu la partea cu reabilitarea. Reabilitat, il consider reabilitat.

Insa din punct de vedere moral... nu stiu ce sa zic, nu am analizat asa mult aceste legi, nu stiu cat de mult se poate schimba din punct de vedere psihic in acest timp, insa daca cineva a ucis 6 oameni, iar acum o duce foarte bine, nu prea este ok, nu?
Dar nu sunt eu inca inca masura sa judec aceste lucruri.

Dar ca raspuns, da. Imi pare reabilitat.

| anonimadinAlba a răspuns:

Dupa felul în care vorbea la anumite interviuri de pe vremea când era în închisoare, nu părea sa regrete ceea ce a făcut în tinerețe

| siriusblack98 a răspuns:

Dupa 23 de ani de puscarie si 6 crime in serie, crezi ca ala mai este om de reabilitat?! O sa caut video cu el, nu stiam ca s-a eliberat. Am citit despre el cu ani in urma in schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre timp, in SUA, administratia actuala grabeste executarea unor gunoaie ca asta. Sigur, dupa zeci de ani, revoltator de tarziu, dar macar ii omoara.

N-am mai auzit de asta inainte si nici nu ma intereseaza sa aflu altceva despre el. Daca nu te supui unei reguli atat de simple, ca nu omori oameni cu intentie, cred ca ar trebui sa fii si tu omorat.

| Mosotti explică (pentru siriusblack98):

Uite aici:

https://www.youtube.com/watch?v=e0iYhWNff4o&t=2s

Si mai are si povestiri destule.

| Mosotti explică (pentru anonimadinAlba):

Pai da, tocmai aici e, daca acum e altfel, ca acum 10 ani cand dadea interviul ala in 2010-2011 nu regreta nimic, dar se vedea si dupa figura ca nu se reabilitase, acum pare altul, dar nu stim.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma uimeste altceva, cum de multi nu il vad nasol acum, ii da like-uri si vb bine cu el, il mai si apreciaza gen "avem multe de invatat de la tine...", etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, au multe de învățat, că pofte de ucis au mulți, dar se abțin.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Nu, ei zic ca au de invatat din ce zice el despre viata si din cum era in parnaie.
Faptul ca zice si de parnaie e ok, ca nu se stie cand poate ajunge oricine acolo, si macar sa stie ce sa faca, desi Montana a zis mult mai multe.

| Darkmagic a răspuns:

Nu cunosc cazul dar informatiile din intrebare imi arata clar imbecilitatea legilor si a justitiei din Romania, care se indreapta cu pasi repezi spre modelul retardatilor din tarile nordice.
Parnaia in primul rand este facuta ca sa platesti pentru ce ai faptuit, reabilitarea, daca mai e cazul, vine pe planul doi, ori daca tu stai in parnaie precum tembelii aia din nord, ca la hotel, unde mai e plata, pedeapsa pentru faptele comise?

Edit: e posibil ca cineva mai progresist in capul lui, sa sara de coor in sus ca de ce i-am facut retardati pe cei din tarile nordice.
I-am etichetat asa, pentru ca asa sunt, au o imbecilitate severa cu privire la drepturi si libertati.
"Pedeapsa" pentru Andres Breivik, un criminal in masa, nu in serie, e ridicola si nu arata decat dispretul pentru cele 69 de victime.
Dispretul pentru viata a 69 de oameni, in favoarea respectului pentru viata unuia, (a lui Breivik), inseamna alienare.
Sper sa nu ajunga si Romania la fel...

| Andreeush a răspuns:

A stat prea puțin timp la închisoare pentru toate cele 6 crime comise.

| Mosotti explică (pentru Andreeush):

Si eu am parerea asta.

| romeo78 a răspuns:

În județul Mehedinți a existat, s-a sinucis la scurt timp după ce a fost prins, un criminal cu 5 crime la activ, eliberat după 23-25 de ani de pușcărie, deși primise pe viață.
Ce a făcut? A incendiat o fată de 18, care a refuzat avansurile. Trăiește, mutilată pe viață, fata.
Pe scurt, niciodată, nimeni nu se reabilitează.
Precum câinii de companie, cărora le este interzis a li se oferi carne crudă, în sânge, deoarece reapare instinctul sălbatic.
Un criminal, rămâne criminal până moare!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai asa cred si eu ca nu ar fi reabilitat. Sunt tare curios Champar daca o va mai comite, sau poate o comite si nu aflam niciodata, cine stie.
Aia cu, carnea la caini nu stiu prea e valabil, stiu destui care mai dau carne cruda si e f okey, cainele fiind domesticit, are mult tocit instinctul salbatic, nu depinde de o carne cruda sau nu.

| Mosotti explică (pentru Darkmagic):

Da, nu stiu cum o fi in tarile nordice, ca acolo cica rata infractionalitatii e mica, si in SUA unde pedepsele-s aspre, rata e foarte mare. Nu stiu ce sa zic, dar bine, nu la criminiali, batausi si altele sa le faci hotel, la din astia cu ceva marunt poate, un furt ceva, condus fara permis, si asa mai departe.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Depinde de ce rasă de câine este!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Eu zic ca nu conteaza, daca prin domesticire instinctul ala e mult redus, degeaba ii dai tu carne cruda, ca nu are cum sa se intample ce zici tu sau unde ai citit, reducerea mare a instinctului a avut loc in mii de ani (mi se pare ca domesticirea cainelui are cam 10000 ani, dar nu-s sigur), deci nu-l aduci tu inapoi cu o carne cruda.

| Apokales a răspuns:

Dupa asa ceva nu se reabiliteaza nimeni, ramane o pata neagra care va dura vesnic. Chiar daca regreta fapta, chiar daca nu ar mai face asa ceva niciodata si nu va face asa ceva niciodata, exista reguli, iar societatea tine cont de natura lui. N-o sa-l vada niciodata cu alti ochi si va exista o urma de indoiala in privinta lui. Gandeste-te ca trebuie sa-l angajezi pe acest om, tu il vei considera "safe", ok?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Mie mi-a fi frica ca ma face in orice clipa, nu am cum sa-l consider ok, insa uite ca aseara vazand un clip cu el din iulie a zis ca i s-a propus de televiziuni sa participe la emisiuni din alea de 7-8 saptamani gen "puterea dragostei", sau ceva de genul.
Formidabil!
Si isi intreba fanii daca sa accepte sau nu.

Asta devine vedeta, stai sa vezi! Nu stiu cum zici tu ca nu l-ar angaja, ca si-a gasit 2 joburi fulger asa, la jobul de la garaj are si colegi care lucra cu el, deci n-are treaba baiatu`, si nici aia n-au problema sa lucre cu el. Dar si la ala de la ADP o avea colegi.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Asta din cauza idiotilor ce idolatrizeaza raufacatorii pe internet, infractorii. Stiu ca psihopatii sunt fascinanti, ca crimele cu cat sunt mai macabre cu atat ti se par mai "tari", dar hai sa coboram cu picioarele pe pamant. Stiu ca daca i-ai pune un cutit sau un pistol in mana n-o sa omoare imediat 6 oameni sau cum o fi facut-o el, insa nu cred ca pus in aceiasi situatie ar fi mai putin probabil sa reactioneze diferit. Desigur, cu totii spunem daca as fi eu presedinte as face aia si aia, sau daca ar fi sa aleg intre un milion de euro si dragostea adevarata, as alege dragostea, dar in asta o spunem cand suntem degajati, fara presiunea deciziei, fara sa fim impinsi de emotia de moment. Daca n-ar fi fost un criminal, asta n-ar fi fost angajat de televiziuni niciodata, asta cred eu.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai se pare ca vedeta devine ala care face ceva inedit, si in rau dar si in bine, asa pare.
Mereu extremele in general atrag oamenii, Hitler desi pe fata zicea ca termina evreii, gramada de fraieri il adulau.

Daca omora doar un om, nu devenea vedeta, sau nu era vedeta in devenire, sau daca facea ceva mai marunt, nici munca nu gasea!

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ce este interesant la unul care se trezeste, se duce la munca, vine acasa mananca si se baga la somn? Ai urmari asa ceva?

Eu daca mor si vad viata mea cum mi se deruleaza in fata ochilor, in acel moment vreau un buton de SKIP, exact ca cel de pe YouTube, n-as suporta sa-mi vad viata din nou, ar fi prea plictisitor straight face. In momentul ala cumpar YouTube premium ca sa dau SKIP.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Darkmagic):

Aia din tarile nordice nu sunt neaparat retrdati. Cei din norvegia au un trai mult mai ridicat decat noi, dar asta e alta poveste. Gandeste-te doar cat de mult cheltuie statul cu un puscarias. E mai simplu sa l eliberezi.

| Dragosdoar a răspuns:

Raspund tarziu la subiectul descis de tine,da sper sa l vezi.
Parerea mea personala e cam aiurea aici, nu e pur si simplu ceva de genu '' e criminal da-l in ***, tresa moara sa sufere, sa stea pana moare etc,''
Daca sstam sa ne gandim bine, nimeni nu-i mai aduce inapoi pe cei ucisi de el. Ce rost mai are sa l tii in puscarie sa putrezeasca si sa consumi reusurse si timp cu el? In puscarie mai trebuie sa intre si altii pana la urma, se faci loc deci pentru urmatorul ..Asta nu inseamna ca empatizez cumva cu el.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Da, nu stiu cum e, dar nordistii au cele mai slabe rate de recidiva la infractori, in procente zic, inseamna ca faza chiar functioneaza adica metoda lor.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai si daca mai face iar?! Il eliberezi cu ce risc? Turnagiu n-a dat foc fetei aleia? Tot asa, aceiasi comisie l-a considerat reabilitat. Deci a comis-o iar.
Nu sa-l tii acolo de tot, il tii o vreme sa sufere apoi pac, eliminat, nu lasi periculul in sociatate.
Eliberezi pe aia cu fapte mai marunte, care chiar daca ar recidiva, sa nu fie asa mare risc, furt marunt de exemplu, fara talharie.