| lifeistough a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care ingrijesc batrani fara mostenitori numai pentru a pune mana pe apartament?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| claudiea79 a răspuns:

Bine ca ii ingrijesc. sint batrinii care nu mai pot merge; si trebuie sa ii duci la wc de mina; nu mai pot sa faca mincare trebuie sa le gatesti dupa ce stai in picioare sa gatesti face scandal ca nu este buna mincarea; nu maninca sau te pune sa faci alta.trebuie sa le iei medicamente sa le dai pastilele daca nu vad sa le ia. sa le speli rufele; sa le speli vasele in fiecare zi, sa le pui in farfurie. sa le dai sa manince. sa le speli frigideru; sa le faci curatenie. daca dai peste un pisalog si un scandalagiu iti maninca zilele albesti la par in 3 ani asa ca mine. ajungi in mormint inaintea batrinului. eu imi ingrijesc bunica si nu imi lasa nici o casa. imi lasa doar niste farfuri vechi din 1950. foarte bine ca ii ingrijesc pe batrinii si este normal sa le lase apartamentul dupa ce ia sters la fund.in ziua de azi apartamentele sint foarte scumpe tineri nu isi permit sa cumpere.am 32 de ani si trebuie sa stau la parintii ca nu am banii de apartament. avem o matuse care ia lasat vecinei apartamentul pentru ca a ingrijit-o ani de zile. foarte bine. daca altcineva nu a ajutat-o.sint rar batrinii care mai lasa case celor care ii ingrijesc

| claudiea79 a răspuns:

Daca nu vor sa le lase apartament celor care ii ingrijesc de ce nu se duc la azil? de ce mai chinuie si pe alti? cei care au o intelegere scrisa au dreptul la apartament.

| luana1 a răspuns:

Am avut si eu ocazia sa fac asta dar am refuzat din prima.Am refuzat partea cu mostenirea proprietatii.Nu mi se pare in regula sa te trezesti cu o casa in proprietate doar pentru ca ai grija de un suflet.Si in general, cei care urmaresc astfel de beneficii nu reusesc sa ingrijeasca un batran asa cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A pune mina pe ceva cinstit, in urma unei intelegeri mi se pare ok.Ptr cei care nu stiu, daca batrinii mai traiesc nu 20 ci macar 5 ani atunci un apartament nu face cita responsabilitate iti asumi.De acea iti spun sincer ca n-am sa-mi chinui nici copilul nici pe altii si am sa crap dracului in propriul meu rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori alegerea e de partea batrinilor, cel putin cazul meu, in urma unor deductii simpliste dar logice ca nu mai au cui sa manince zilele pentru ca mi-as baga piciorul in orice au la orice ora dar vin dupa mine.