| andreeaeml1200 a întrebat:

Ce părere aveti de persoanele pe care le cunoasteti (fie cunostinte, amici, colegi de clasa, colegi de muncă, foști colegi, etc), iar ele trec pe stradă pe lângă voi si nici nu vă salută, ca și cum nici nu v-ați cunoaste? Sau cele care se prefac că nu v-au vazut doar ca să nu vă salute,
Cel puțin faze de astea am primit destul de des, dar nu am înțeles niciodata de ce sunt așa unii, fără să am nimic cu dânșii.
În cel mai rău caz pe care l-am pățit, să salut eu prima, iar din partea celuilalt doar să ma ignore și sa nu mă salute înapoi.
De ce sunt așa unele persoane? Ați pățit si voi cel puțin o data sau des, ca mine?

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Am patit.Merg mai departe, asta e.Nu e obligat nimeni sa ma salute.

| Hyperion7 a răspuns:

Unii poate au anxietate sociala și de aia se fac nevăzuți.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu altii ce au in cap cand ignora sau nu se grabesc sa salute, eu ma ascund sa salut atunci cand nu sunt in apele mele, am o problema sufleteasca oarecare si nu am chef sa vorbesc cu nimeni.Cind sunt fericita si toate sunt ok cu mine sunt prietenoasa cu toata lumea, dar cand nu atunci imi place sa evit oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, din ce am observat multe persoane au tendinţa de a te ignora şi a se preface că nu te văd în special atunci când mai sunt cu cineva (un prieten, o cunoştinţă etc.). Nu ştiu dacă doar în cazul meu se întâmplă aşa sau mai sunt şi alte persoane care au păţit acelaşi lucru.
Ce am mai observat este că mai sunt şi acele persoane care aşteaptă de la tine să le saluţi tu prima, apoi îţi răspund şi ele (de multe ori într-un mod mai flegmatic) la salut. Cred că este modul lor de a spune "Nu am nimic cu tine, dar nici nu doresc să interacţionăm prea mult."
Dacă zici că tu le saluţi şi nici atunci nu te bagă, atunci îţi cureţi praful de pe picioare şi mergi mai departe (mi-am amintit de acest verset din biblie). Există mai multe motive pentru care se comportă aşa, tot ce poţi să faci este doar să analizezi şi să tragi nişte concluzii. Totuşi nu încerca să le atragi atenţia în vreun fel sau să le impresionezi. Lasă detaşarea să vorbească.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te bagă în seamă* am vrut să zic, sorry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă persoana nu a lăsat loc de buna ziua, dacă acel fost coleg de munca a făcut parte din acel loc toxic și a contribuit ca eu sa îmi dau demisia, dacă m-a jignit cu ceva, cândva; dacă s-a legat de viata într-un mod direct sau indirect. Atunci da, exista motive ca eu sa ignor aceste persoane. Unii faceți numai pe victimele "vai, needucatul/arogantul care nu știe sa salute". Dar gândește-te ca poate asta a fost declanșat de către ceva. Și când omul începe sa trateze cu indiferență, începeți voi sa va simțiți atacați și va doare indiferența lor și vedeți în asta nesimțire.

| Smmo a răspuns:

Rar mi s-a intamplat. Nu stiu de ce se poarta asa, atata timp cat nu am ce sa-mi reprosez vizavi de ei, nu le dau importanta si daca nu imi raspund la "Buna ziua" nici nu ma apuc sa vorbesc cu ei, nici nu ma mai deranjez alta data.

| Miruna0909 a răspuns:

Javre de oameni, am pațit