| iuliancico a întrebat:

Ce parere aveti de reforma asigurarilor, respectiv asigurarile de locuinte obligatorii?
htp://reforma-asigurarilor.ro/register.php?cID=303

Răspuns Câştigător
| vilmaristul a răspuns:

In mod normal nu trebuie sa fie obligatorie!
dar la preturile care se practica, nu oricui ii da mana sa o faca din spirit practic
eu sunt la al treilea an de asigurare a locuintei.

1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Din punctul meu de vedere fiecare om ar trebui sa-si asigure locuinta si bunurile.Eu am 15 ani de cand platesc asigurarea si din fericire nu am avut nici un "eveniment". Dar nu-mi pare rau.Reforma de care vorbesti este o parodie. La o rata de 10 sau 20 Euro pe an esti despagubit cu 10 sau 20 de mii de euro si doar in cazul inundatiilor din revarsari, alunecari de teren si traznet! Fara cutremur! De fapt guvernantii vor sa se puna la adapost pentru pagubele care se fac din cauza lor (in afara de traznet desigur), adica regularizari de ape, defrisari necontrolate... Cel mai bine iti faci o asigurare la o firma serioasa si-ti asiguri casa si bunurile la toate riscurile posibile si stai linistit.Rata anuala se situeaza intre 100-200 euro pe an, in functie de valoarea casei si a bunurilor.