| Flav a întrebat:

Ce parere aveti de schimbul asta de generatii? Cum era cand erati copil? Ce jocuri va placeau si ce va aduce placere sa va reamintiti cu emotii? Ati mai trai o data viata de copil, dar nu cea de azi, ci cea din vremea voastra? V-ati mai incinge la o joaca din copilarie chiar si la varsta asta? 

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi place toate melodiile lui Leasa Dragos, desi ma face sa simt prin versurile lui, o trista parere de rau ca nu mai imi petrec timpul ca in copilarie, cu o multime de prietenii care nu se gandeau la banii si imparteam tot ce aveam pe din doua. Jocurile coplilariei erau multe si nu stiu cati le cunosc si isi mai aduc aminte de ele: baba oarba, de-a va-ti ascunselea, flori fete si baieti, scaunele si fotolile, jucatul la gaura pe banii cu care imi cumparam inghetata(pentru ca atunci nu aveam atatia banii sa imi permit prea multe), turca, hento, hento (ne imaginam ca ne impuscam cu pistoalele). Acum putini prietenii mai am pentru ca cei din copilarie sau schimbat dupa ce au dat de banii, au plecat din tara sau pur si simplu nu ma mai ridic la nivelul lor. Alti sau insurat...si cu putini mai tin legatura. Acum am prietenii noi dar nu mai e ca in copilarie cand mergeam la pescuit, la scaldat, in excursii si multe alte perpetii si trasnai de cand eram copil.
Multe se mai pot face si acum dar toti au o varsta in care se gandesc sa fie la casa lor, vor banii; serviciul si stresul nu le mai permite sa fie oamenii cum erau alta data.
Eu fac 22 de ani, dar as da tot ce inseamna timp pierdut (la inceput jocuri video, internet, cluburi), ca sa fie ca in trecut. Si uite asa uitam ca exista natura, bucurie si fericirea de a trai ca alta data. Inca se poate, dar nu mai pot sa decid pentru altii.

11 răspunsuri:
| Flav explică:

In privinta primei intrebari puse de mine, ce are legatura si cu celelalte, va pun la dispozitie cateva versuri ce ne etaleaza exact schimbul de generatii :
Noi jucam lapte gros, turul frantzei, baba oarba
Ei au altele in cap atunci cand aud de "capra"
Noi ceream prietenia ei converseaza pe mess
Ei nu mai rosesc ca noi cand e vorba despre sex
Noi nu ne duceam in mall ci doar la cofetarie
Beam tec si mancam din aceeasi farfurie
Noi nu ne dadeam email noi ne trimiteam scrisori
Ne dadeam felicitari nu mass-uri de sarbatori
Privind in urm-acum toate astea parca
Sunt povesti de demult care incep cu-"a fost o data"
Poate-s eu nostalgic si-habar n-am ce credeti voi
Dar copiii de azi parca-s mult mai tristi ca noi
Acum copii de 12 ani se plang cat le e de greu
Si`ti rad in fata daca zici ca exista d`zeu
Nu respecta nimic, au lumea lor virtuala
Cu capu`n plasma nu stiu nici daca ploua afara
Si ce le pasa lor, de ce e bine si ce nu
Cat timp au calculator mai bomba ca a lu` vecinu
Atunci visul unui pusti era un mountain bike
Acum e sa ajunga cel mai bun la counter strike

Pentru informatii despre melodii, albume, privat me, sunt doar unele fragmente desprinse pentru. A sublinia mai mult la ce-am intrebatwinking

| hashe86 a răspuns:

Din fericire am avut sansa sa ma bucur de o copilarie traditionala. ca la cate., cu toate acele distractii specifice copiior acelor vremuri.
am jucat si leapsa, am tremurat si la "v ati ascunselea", sotronul l am incercat, la ratele si vanatorii am alergat cu toate fortele. nu stiu daca in ziua d azi copii mai relatiobeaza la fel. din pacate sistemul de valori al lor s a schimbat. calculatorul ocupa un loc mult prea imporant

| FearNoEvil a răspuns:

Cum de la un timp am inceput sa dau in mintea copiilor, m-as "incinge" la o leapsa sau baba-oarba. laughing
Chiar mi-e dor de copilarie. straight face

| getty a răspuns:

O realitate cruda. Ce repede se maturizeaza copiii din ziua de azi. In timp ce noi jucam jocurile copilariei ei sunt cu ochii in calculator. Oare cine este mai castigat? Eu cred ca noi pentru ca am simtit din plin gustul copilariei.Imi e dor si m as intoarce oricand in timp.

| 4LeafCloves a răspuns:

Imi pare bine ca am prins macar cativa ani din acea copilarie, cand ne jucam in fata blocului ratele si vanatorii, cand ma jucam cu papusile in bloc, azi parca nu mai vad nici-o fetita de 10 ani sa se mai joace cu papusile sau copii care sa joace jocurile ce le jucam noi inainte. Chiar imi e dor de acele momente.

| bubu04 a răspuns:

Ma consider norocoasa ca am apucat sa traiesc acele vremuri amintite in versuri... Imi amintesc cum mica fiind, ma trezeam nerabdatoare in fiecare sambata si duminica ca sa urmaresc desenele animate... credeam in Mos Craciun, jucam șotron și de-a v-ati ascunselea, saream coarda, practicam jocul ala cu elasticul (cred ca coca ii ziceam), mâța (cățarata, cu animale etc.), ratele si vanatorii, castel, lapte gros si flori fete sau baieti. Aveam un proiector (nu mai stiu cum se numea - si trebuia sa invarti de o rotita ca sa mearga la imaginea urmatoare) si ne strangeam o gramada de copii sa ne uitam la diafilme (cred ca asa se numeau) cu povesti (Alba ca Zapada..., Cei 3 purcelusi, Ursul pacalit de vulpe etc.) Mai tarziu am completat oracole si la zile de nastere jucam "sticluta"...
Si da mi-ar placea sa mai retraiesc inca o data copilaria aia si m-as incumeta la o joaca happy

| ines a răspuns:

Da am jucat ratile si vanatorii, flori, fete si baieti.Asteptam cu nerabdare desenele animate Mihaela. Era frumos noi generatia de atunci stiam sa ne jucam.

| annagabi a răspuns:

Se pare ca ai primit raspunsuri de la nostalgici si mai putine de la noua generatie. In afara de jocurile amintite de voi imi placea teribil sa joc " Mima", fotbal cu baietii (sunt o ea), zilele trecute am dat peste panglica cu mesaje de la fosti colegi si profesori pe care am purtat-o in clasa a 8 a(sunt Promotia Independentei - 1977), si da inca imi place sa ma joc, sa dansez...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea avanseaza, oricarui ii este dor de acele momente... dar na... tehnologia asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lapte gros a fost hit ul nostru si... flori, fete, filme sau baieti. cam asta mergea in comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma gandesc in viitor:
1) eu mosneag cu un desktop modest cu 10 gb ram si 8 Ghz procesor -draci(asa ne spunea bunicu)cu un cititor de ganduri cu caracteristici telepatice
2)noi mosnegi la un picnik la sinaia cu dacia mea sandero-ei in alte galaxi pentru nu stiu ce descoperiri in materie de subst halucinogene
3)continui mai tarziu dar nu promit, pa happy